facilitati fiscale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

facilitati fiscale

#1 Mesaj de baldaul »

Buna ziua , va rog sa ma lamuriti in urmatoarea speta.
societate cod caen 2370.(taierea si slefuirea pietrei) - conform art 60 pc. 5 cod fiscal salariatii au beneficiat de scutiri de taxe(inpozit si cass si Cam angajator redus)
De curand societatea si-a deschis un punct de lucru , (magazin cu marfuri alimentare) respectiv autorizeaza ca activitate secundara -comert cu amanuntul -4711 si face angajari - functia vanzator.
Intrebarea este daca si acesti noi salariati beneficiaza de scutirile respective de taxe . Trebuie sa tin cont de cifra de afaceri ? Sa calculez acel 80% ca pondere ptr activ de constructii ?
Daca nu , cum si unde fac modificarile in programul saga ptr acesti salariati , ca programul sa genereze corect statul si d112 ?
Va multumesc frumos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: facilitati fiscale

#2 Mesaj de tomac »

Da, beneficiază câtă vreme firma are 80% din CA provenită din activitatea de construcții. Persoana va avea tot 3000 lei minim.
Dacă firma nu va avea 80% din CA provenită din construcții, ci va avea 60% să zicem, atunci tot 3000 lei va fi minim, dar nu se vor mai aplica facilitățile.
Da, trebuie să țineți seama de CA și să o verificați lunar. SAGA va prelua implicit sumele din 704 ca fiind din construcții, dar determinarea exactă o faceți dvs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: facilitati fiscale

#3 Mesaj de baldaul »

Dl. Tomac, va multumesc pentru raspuns.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: facilitati fiscale

#4 Mesaj de chiritam940 »

Am inteles ca nu mai tinem cont de CA din anul precedent , dar in anul curent facem calcul lunar dar luam veniturile cumulat de la inceputul anului pentru pondere 80% din constructii si aplicare facilitati , corect? Am inteles bine?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: facilitati fiscale

#5 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lutaii
Mesaje: 158
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:00 am

Re: facilitati fiscale

#6 Mesaj de lutaii »

chiritam940 scrie: Lun Sep 26, 2022 2:32 pm Am inteles ca nu mai tinem cont de CA din anul precedent , dar in anul curent facem calcul lunar dar luam veniturile cumulat de la inceputul anului pentru pondere 80% din constructii si aplicare facilitati , corect? Am inteles bine?
dacă am inteles: în luna ianuarie am în contul 704- 5000 ron, trec suma în D112 în rândul 2. ,,Cifra de afaceri din construcții.
În luna februarie am în 704-3000 ron, în D112 rândul doi trec 8.000 ron. Corect?

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: facilitati fiscale

#7 Mesaj de chiritam940 »

Corect

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: facilitati fiscale

#8 Mesaj de robut »

Buna ziua,
septembrie a fost prima luna cu CA doar din constructii insa nu am acordat facilitati. Acum in octombrie doresc sa acord facilitatile si va rog sa-mi spuneti ce CA trec in D112 , septembrie+octombrie, sau doar CA din octombrie ?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: facilitati fiscale

#9 Mesaj de tomac »

CA cumulată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radovicium
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 12, 2010 12:00 am

Re: facilitati fiscale

#10 Mesaj de radovicium »

Buna ziua
Va rog sa ma lamurititi si pe mine.FIRMA executa modele de lemn pt fabrici si mobilier de toate felurile sile vinde ca produse finite.Firma executa si unele produse din grupa caen 1623 dar in pondere mica.Trebuie sa treaca la constructii si sa aplice salariul din constructii desi nu este firma de constructii?
Multumesc

Scrie răspuns