Cum inregistrez factura cash back pe card?

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
fratilal
Mesaje: 11
Membru din: Lun Feb 04, 2019 10:53 am

Cum inregistrez factura cash back pe card?

#1 Mesaj de fratilal »

Buna ziua,
Se dau urmatoarele date:
- device cumparat cu 5000 lei cu un card (Libra - Guerilla) pe acelasi nume ca al meu (nu am cont de PFA, am folosit mereu contul personal dar de la alta banca), factura fiind pe PFA
- conform promotiei, imediat dupa achitarea facturii am primit 20% cash inapoi pe card, deci 1000 lei
- factura emisa de emag este pe 5000 lei total, cu restul compensandu-se probabil intern ei probabil cu emitentul cardului

Cum inregistrez corect contabil (eu folosesc Saga PS) aceasta deducere de TVA si aceasta operatiune cu totul, folosind partida simpla? Ma voi raporta la suma totala de 5000 si apoi mai trebuie inregistrata cumva diferenta sau inregistrez direct 4000 de lei in contabilitate? Sunt PFA la norma, cu TVA. Probabil telefonul va intra ca amortizare dar TVA-ul se deduce tot odata.
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Cum inregistrez factura cash back pe card?

#2 Mesaj de paturcai »

SI contabilitatea in partida simpla pleaca din aceeasi radacina cu cea in partida dubla.
In ceea ce priveste costul de achizitie (cu cat inregistrez in contabilitate un bun/serviciu cumparat):
OMFP 1802/2014:
Secţiunea 1.2 Definiții
.......
6. cost de achiziție înseamnă prețul datorat și eventualele cheltuieli conexe minus eventualele reduceri ale costului de achiziție.
În acest sens, costul de achiziție al bunurilor cuprinde prețul de cumpărare, taxele de import și alte taxe (cu excepția acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autoritățile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare și alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziției bunurilor respective.
În costul de achiziție se includ, de asemenea, comisioanele, taxele notariale, cheltuielile cu obținerea de autorizații și alte cheltuieli nerecuperabile, atribuibile direct bunurilor respective.
Cheltuielile de transport sunt incluse în costul de achiziție și atunci când funcția de aprovizionare este externalizată;

Ca sa nu o mai lungim: costul de achizitie de inregistrat este de 4.000 lei
Din definitia de mai sus retinem si ce se intampla cu TVA-ul - daca entitatea care a achizitionat device-ul (suna parca mai bine: dispozitivul/bunul) nu este platitor de TVA: alte taxe (cu excepția acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autoritățile fiscale)
Aceste ALTE TAXE inseamna si TVA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

fratilal
Mesaje: 11
Membru din: Lun Feb 04, 2019 10:53 am

Re: Cum inregistrez factura cash back pe card?

#3 Mesaj de fratilal »

Am inteles, multumesc.
Totusi, daca privim mai in detaliu, mie imi pare o scapare a ANAF-ului sau poate gresesc.
Deci eu voi inregistra in contabilitate, respectiv Saga PS o intrare de 4000 lei + 1000 lei TVA, pentru ca atat este factura magazinului emisa catre mine si atat am platit initial. Doar ca in secunda doi, mie (si tuturor care cumpara ceva cu un card cash back) au intrat inapoi 20% din suma pentru ca asa a fost promotia bancii (deci promotia bancii nu a magazinului care avea pret intreg afisat). Deci eu am dedus TVA-ul intreg de 1000 lei pe baza facturii magazinului dar am primit inca aprox 1000 lei inapoi de la banca drept cash back pentru ca asa era promotia. De obicei cardurile acelea au 10% cash back zi de zi in cateva sute de magazine, deci fenomenul este generalizat nu e doar cazul meu.

Asadar, cum sa fac ca sa fie totul legal si sa nu am probleme in contabilitate? Eu am depus decontul cu valoare 4000 si tva dedus 1000lei pentru aceasta factura.

fratilal
Mesaje: 11
Membru din: Lun Feb 04, 2019 10:53 am

Re: Cum inregistrez factura cash back pe card?

#4 Mesaj de fratilal »

Update!
Am sunat la ANAF si erau si ei destul de confuzi, concluzia mea fiind ca suntem in fata unui vid legislativ sau daca nu macar in fata unei chestiuni aflate intr-o foarte slaba reglementare si urmaririe.
Practic TVA-ul se va deduce in totalitate asa cum e in factura iar acest cash back zic ei ca ar putea fi considerat ca venit al persoanei fizice nu al PFA, iar daca am fi mai catolici decat Papa ar trebui declarat cumva in Declaratia Unica. Pentru ei nu era o speta cunoscuta, ba chiar ceva extrem de nou si fara un raspuns concret.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cum inregistrez factura cash back pe card?

#5 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea personala PFA-ul trebuia sa deschida cont si miscarile sa se ruleze pe acel cont.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Cum inregistrez factura cash back pe card?

#6 Mesaj de paturcai »

Sa revenim:
Nu este niciun viciu/vid legislativ.
Daca PFA-ul este platitor de TVA, atunci costul de achizitie a fost de 4000 + TVA inca 1000
Inregistrarea celor 1000 lei (la partida simpla) ar trebui sa o vedeti ca pe un avantaj (deci ca pe un venit)
Mai explicit:
Inregistrez telefonul cu 5000 lei (4000+1000); telefonul fiind atat de "valoros" il inregistrez ca activ fix (amortizarea acestuia fiind cheltuiala deductibila); cod de inregistrare ca activ fix 2.2.9. la valoarea de 4.000 lei
Inregistrez un venit de 1000 lei care se va impozitain banca:
Intai inregistrez plata facturii
Cand primesc banii inapoi (cei 1000 lei) ii inregistrez la fel cum inregistrez dobanda la banii pe care ii am in cont.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns