Mutare Saga pe alt calculator

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Mutare Saga pe alt calculator

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, computerul pe care este instalat programul Saga s-a defectat. Pana la reparare sau pana la achizitionarea unui alt computer am nevoie sa lucrez cu Saga. Daca instalez provizoriu HDD cu Saga pe alt computer pana la rezovarea problemei, daca nu HDD este defect, voi pierde o instalare gratuita din cele doua valabile pe parcursul unui abonament? Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Mutare Saga pe alt calculator

#2 Mesaj de paturcai »

Nu stiu daca pe versiunea pentru computer/laptop exista o versiune gratuita din doua valabile.
Un lucru este cert:
Copiati cu totul directorul in care se afla SAGA C de pe calculatorul vechi pe un stick (eventual sa aveti ultima versiune instalata)
Pe computerul pe care doriti sa mutati SAGA C (cea copiata pe stick):
Instalati programul SAGA C intr-un director oarecare (de exemplu: C:\SAGA)
De pe stick copiati directorul de pe stick pe discul C (sa spunem ca pe stick aveti directorul SAGA C 3.0)
Dupa aceasta copiere, rulati din nou programul de instalare a lui SAGA C, cand veti fi intrebata unde vreti sa instalati alegeti butonul BROWSE/RASFOIESC, cauti Localdisk C, aici veti gasi directorul pe care de abia l-ati copiat de pe stick), si aveti grija ca acolo unde urmeaza sa se instaleze SAGA C sa fie urmatoarea cale:
C:\SAGA C 3.0
Daca este ceva in plus fata de: C:\SAGA C 3.0, dati click si stergeti. Si dati drumul la instalare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Mutare Saga pe alt calculator

#3 Mesaj de stroescud »

Nu recomand instalarea SAGA in acelasi director(de regula C://) cu sistemul de operare.
Instalarea, pentru a nu pierde datele in caz de accident sa fie facuta pe alta partitie.
Lunar, pe o unitate de stocare date (SSD sau HDD) externa se face o salvare de date (cand s-a inchis luna).
Am iesite "teafar" din multe situtii de gen, dar si contabilii au inteles sa faca acest lucru,
sau sa ma cheme, macar, sa le fac salvarile.
Cand muti programul pe o alta unitate, se schimba "numele" (MAC Adress) calculatorului si trebuie
coduri noi.
Saga iti da dreptul la continuitate doar pentru doua schimbari de unitate de lucru.
Doar daca schimbi sistemul de operare (ex. Win 98 la win 10) nu se intampla sa pierzi continuitatea.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Mutare Saga pe alt calculator

#4 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsuri.
Daca la calculatorul defect schimb o piesa: placa de baza sau procesor, sau ventilator, sursa, memorie RAM, HDD, inseamna ca am schimbat calculatorul si voi avea nevoie de coduri noi pentru Saga, adica se va considera o instalare gratuita din cele doua incluse in abonament?
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Mutare Saga pe alt calculator

#5 Mesaj de paturcai »

Acum inteleg la ce va referiti cu cele 2 instalari gratuite:
Codurile de activare se pot schimba de 3 ori
Dupa cele 3 activari de licenta, veti lua legatura cu SAGA telefonic.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Mutare Saga pe alt calculator

#6 Mesaj de stroescud »

ciobanum scrie: Vin Noi 11, 2022 11:54 am Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsuri.
Daca la calculatorul defect schimb o piesa: placa de baza sau procesor, sau ventilator, sursa, memorie RAM, HDD, inseamna ca am schimbat calculatorul si voi avea nevoie de coduri noi pentru Saga, adica se va considera o instalare gratuita din cele doua incluse in abonament?
Multumesc
Numai MB - placa de baza, celelate nu-i schimba PC "numele lui", acel "mac address"

codreanuc962
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 05, 2016 10:03 am

Re: Mutare Saga pe alt calculator

#7 Mesaj de codreanuc962 »

Buna seara, intreb aici o speta asemanatoare.
Spun asemanatoare pentru ca eu nu am schimbat calculatorul ci am trecut la un alt suport. Adica, am "mutat" tot continutul hdd-ului pe un ssd. Programul Saga C a fost actualizat la mijlocul lunii trecute la versiunea 553 si chiar inainte de clonarea de astazi, a functionat chiar daca intre timp mi-a expirat licenta (ok, nu mai puteam face restaurari).
Problema este ca la lansarea in executie, ma duce direct in ecranul de actualizare. Singura varianta functionala este "Renunt" dar atunci se inchide cu totul.
Ma intereseaza sa am acces la date, dar nu doresc sa achizitionez o noua licenta.
Va rog frumos, aveti vreo solutie? Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Mutare Saga pe alt calculator

#8 Mesaj de septimiuv »

Crează un fișier cpu.txt în folderul programului.

Scrie răspuns