Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

Mesaj
Autor
banhazim
Mesaje: 9
Membru din: Mie Oct 06, 2010 12:00 am

Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#1 Mesaj de banhazim »

Buna ziua,
Avem o problema .Am depus cerere de granturi pentru capital de lucru AGRI-FOOD si azi dupa masa am primit decizie de respingere cu urmatoare explicatii:
Se constată încălcarea prevederilor art. 3.2, alin 2, lit c) din Ordinul MAT nr. 963/2022:
,, (2) Granturile pentru capital de lucru se acordă beneficiarilor care îndeplinesc cumulativ următoarele
condiţii:
c) menţin sau, după caz, suplimentează numărul de salariaţi, faţă de data depunerii cererii (Registru
salariaţilor din Revisal care se va încărca în aplicaţia electronică trebuie să conţină angajaţii activi, suspendaţi
şi încetaţi...)” respectiv, Registrul salariaţilor încărcat în aplicaţie nu este generat de aplicaţia REVISAL
reglementată de H.G. nr. 905/2017.
În temeiul art. 6.2, alin 2 din Ordinul MAT nr. 963/2022 şi ale art. 9, lit a) din contractul de finanţare se
constată neconcordanţe între pre-evaluarea realizată prin platforma informatică IMM Recover şi documentele
anexate cererii de finanţare, respectiv neîndeplinirea cumulativă a condiţiilor de eligibilitate.
Se dispune rezoluţiunea contractului conform art. 6.2, alin 2 din Ordinul M.A.T. nr. 963/2022 şi ale art. 19 din
contractul de finanţare.
; Se constată încălcarea prevederilor art. 3.2, alin 2, lit c) din Ordinul MAT nr. 963/2022: ,, (2) Granturile
pentru capital de lucru se acordă beneficiarilor care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii: c) menţin sau,
după caz, suplimentează numărul de salariaţi, faţă de data depunerii cererii (Registru salariaţilor din Revisal
care se va încărca în aplicaţia electronică trebuie să conţină angajaţii activi, suspendaţi şi încetaţi...)”
respectiv, Registrul salariaţilor încărcat în aplicaţie nu este generat de aplicaţia REVISAL reglementată de
H.G. nr. 905/2017. În temeiul art. 6.2, alin 2 din Ordinul MAT nr. 963/2022 şi ale art. 9, lit a) din contractul de
finanţare se constată neconcordanţe între pre-evaluarea realizată prin platforma informatică IMM Recover şi
documentele anexate cererii de finanţare, respectiv neîndeplinirea cumulativă a condiţiilor de eligibilitate. Se
dispune rezoluţiunea contractului conform art. 6.2, alin 2 din Ordinul M.A.T. nr. 963/2022 şi ale art. 19 din
contractul de finanţare
Daca intelegem bine se rezulta ca se respinge acesta cerere pentru ca registrul salariatilor incarcat este generat din programul Saga si nu din programul Revisal . Mie apare absurd acest lucru :( ? Registrul salariatiol generat din saga nu respecta H.G. nr. 905/2017? Nu puteti sa-mi dat o lege cu care putem contesta ca noi suntem in legaliatate daca folosim programul Revisal din Saga.
Multumesc frumos

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Din manual utilizare aplicatia Saga C.3.0
"Accesibil cu ajutorul butonului Revisal din ecranul Salariati.
Registrul de evidenţă a salariaţilor, instituit conform HG 500/2011 este un document în format electronic obligatoriu pentru toți angajatorii
.....
Generarea fişierului de raportat se va face apăsând butonul Revisal 1. Programul va genera un fişier de tip XML cu numele <denumire societate>_<cod fiscal>-zz-ll-aaaa.xml, unde zz-ll-aaaa - este data în care s-a generat registrul. Fișierul astfel rezultat, pentru a putea fi încărcat pe site-ul inspecției muncii, trebuie validat întotdeauna cu aplicația curentă a programului REVISAL disponibilă pe site-ul Inspecției muncii. În urma validării va rezulta un fișier cu extensia RVS ce se va încărca online. Citiți cu atenție mesajele generate de aplicația REVISAL și dacă sunt erori efectuați corecțiile necesare în SAGA, regenerați fișierul XML și reverificați-l cu REVISAL."
Asadar, nici unde HG 905/2017. Nu puteti contesta. Trebuia sa fiti atenti si sa respectati cu strictete prevederile pct.3.2, alin 2, lit c) din Procedura anexa la Ordinul MAT nr. 963/2022, in sensul ca prevederea de la alin.2 lit.c) al pct.3.2 din Procedura - anexa la Ordin MAT nr.963/2022 mentioneaza clar - Registru salariaților din Revisal - adica cel oficial - site-ul Inspectiei muncii, in nici-un caz, Registru salariatilor din aplicatiile proprii.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#3 Mesaj de pomparaus »

Aplicatia oficiala este REVISAL HG 905-2017

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#4 Mesaj de balazse »

Pentru GheorgheI642
Doar din pura curiozitate. In documentele anterior aprobarii contractelor de subventie a aparut textul "aplicaţia REVISAL reglementată de H.G. nr. 905/2017"?
In procedura de implementare este mentionat acest text?
Se pare ca doar in textul motivarii se regaseste acest text.

Later edit:
Unde in HG.905/2017 regasesti textul de "Revisal"?
Precum mai apare si:
(2) Până la data achiziționării noului sistem informatic, angajatorii prevăzuți la art. 1 vor transmite datele în registru conform aplicației informatice existente pe portalul Inspecției Muncii la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri.
Nu zic ca nu s-a gresit, dar daca s-a gresit, s-a gresit in ambele parti.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#5 Mesaj de tomac »

Legea nu stabilește forma registrului. Aplicația oficială generează un RVS chiar din xml terț. Forma printată nu este reglementată nicăieri. Contestați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#6 Mesaj de gheorghei642 »

Pentru balazse:
.....
In procedura de implementare este mentionat acest text?
Raspuns: Da, in PROCEDURĂ DE IMPLEMENTARE din 24 mai 2022 a măsurii "Granturi pentru capital de lucru acordate entităților din domeniul agroalimentar" din cadrul schemei de ajutor de stat instituite prin Ordonanța de urgență nr. 61/2022 privind unele măsuri pentru acordarea de microgranturi și granturi pentru capital de lucru entităților din domeniul agroalimentar cu finanțare din fonduri externe nerambursabile
EMITENT MINISTERUL ANTREPRENORIATULUI ȘI TURISMULUI Publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 511 bis din 24 mai 2022
Aprobată prin ORDINUL nr. 963 din 24 mai 2022, publicat în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 511 din 24 mai 2022.
.................................
3.2(2)
a)......
b)......
c)mențin sau, după caz, suplimentează numărul de salariați, față de data depunerii cererii (Registru salariaților din Revisal care se va încărca în aplicația electronică trebuie să conțină angajații activi, suspendați și încetați și trebuie să fie emis în ziua anterioară trimiterii cererii de finanțare (formularului de înscriere - Anexa 1) pe o perioadă de minimum 6 luni de la data acordării granturilor, cu excepția situațiilor în care contractele individuale de muncă sunt încheiate pentru sezonieri sau/și zilieri; La numărul de salariați care trebuie menținuți se iau în calcul și contractele de muncă active și cele suspendate, încheiate pe perioadă nedeterminată.

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#7 Mesaj de gheorghei642 »

Anexa 2 la procedura măsurii
...........................
IX. Clauză de rezoluțiune a contractului
Articolul 19
În situația în care se constată neconcordanțe între pre-evaluarea cererilor de finanțare (formulare de înscriere) depuse de beneficiarii ajutorului de stat, realizată cu ajutorul platformei informatice IMM Recover, și verificările efectuate de administratorul schemei de ajutor de stat până la data efectuării plății, referitoare la respectarea condițiilor de eligibilitate specifice măsurilor de acordare a sprijinului, contractul de acordare a ajutorului de stat încetează prin rezoluțiune de plin drept, fără notificare și fără intervenția instanței de judecată.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#8 Mesaj de balazse »

Pentru GheorgheI642
Unde in textul postate de tine pe 15 Noi 2022 21:03 apare textul "aplicaţia REVISAL reglementată de H.G. nr. 905/2017" (te rog, nu te referii doar la textul "Revisal").
Unde gasesti in HG.905/2017 textul "Revisal" ca sa il poti solicita acum?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#9 Mesaj de danilevicis »

De acord si cu balazse, de acord si cu tomac. Forma printabila nu e reglementata nicaieri, dar uite asa se mai resping niste firme eligibile. Acronimul Revisal nu inseamna oficial si nu e motiv de respingere pt continutul/consistenta exacta a datelor cerute, semnate si asumate de firma
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#10 Mesaj de ivanovc »

Buna seara, am si eu cazul cand pentru aprobarea unui grant imi cere revisal perioada 06,2022- 03.2023, fososesc revisal din saga prin validare reg.non revisal, ma ajutati va rog!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#11 Mesaj de septimiuv »

Registrul salariaților nu se emite pe perioade nici în programul oficial. Se generează cu informațiile azi.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#12 Mesaj de tomac »

ivanovc scrie: Lun Mar 13, 2023 6:31 pm Buna seara, am si eu cazul cand pentru aprobarea unui grant imi cere revisal perioada 06,2022- 03.2023, fososesc revisal din saga prin validare reg.non revisal, ma ajutati va rog!
Oamenilor care cer așa ceva ar merita să li se aplice o pedeapsă constând în bătaia cu biciul în piața publică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Revisal!Foarte important! va rog frumos un raspuns cat mai repede

#13 Mesaj de septimiuv »

Răule!

Scrie răspuns