avize și factura

Mesaj
Autor
calfav592
Mesaje: 142
Membru din: Joi Oct 08, 2015 12:19 am

avize și factura

#1 Mesaj de calfav592 »

Buna seara, va rog frumos a mă ajuta în rezolvarea unei probleme mai delicate și anume:
Am o firma de construcții plătitoare de TVA lunar cu gestiune cantitativ valoric care pune la dispoziție marfa către primărie:
1 a se emite avize de fiecare data când se preia marfa, urmând ca factura sa fie emisă peste câteva luni.
2 a se trece pe ”caiet” și a se emite factura pe când este posibil. :oops:
3 alte variante.
Va mulțumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: avize și factura

#2 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate.
Cum adica "pune la dispoziție marfa către primărie"? De ce vinde catre primarie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: avize și factura

#3 Mesaj de tomac »

Îi obișnuiți prost! Și uite așa se perpetuează situații astea aberante.
Nu există fac aviz și facturez la câteva luni. Nu există pe caiet.
Varianta legală este asta: vinde marfa, fie emite factură pe loc, fie dă aviz și o facturează până în 15 a lunii următoare.
Primăriile se finanțează așa, pe banii firmelor cu promisiunea că le vor plăti la un moment dat, că rectificare, că mica țigăneală. Nu-i încurajați.
Hai să zicem că dați pe caiet - e faptă de evaziune fiscală! Nu contează că ați dat "pe caiet" la primărie! Venitul e independent de momentul încasării în cazul persoanelor juridice. Chiar PFA să fie, ar putea fi o problemă că nu ar factura pentru că ar putea depăși plafonul de TVA sau dacă e plătitor, ar evita plata TVA dacă nu ar fi cu TVA la încasare.
Dați aviz? Ok, și ce zice codul fiscal? Citim art.319 și aflăm.
Repet: e țigănie și nu trebuie încurajată.
Dacă o primărie de acest fel procedează așa înseamnă că are niște conducători idioți, incapabili să facă un buget corect, nu au finanțare corectă și fac tot posibilul să trăiască pe spatele altora. Mai mult o mică înțelegere de asta poate face ca firma să vândă, la mica înțelegere, produse la un preț supra evaluat și când se plătește se plătește din banii tuturor un preț mai mare decât de obicei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns