detasare salariati Germania

Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

detasare salariati Germania

#1 Mesaj de pomparaus »

Buna ziua,
Am nevoie sa ma sfatuiesc cu voi :
Am salariati detasati in Germania pe care i-am operat in REVISAL cu numele clientului din Germania cu CUI-ul lui si perioada de 6 luni (de la.. panala..), cu acte aditionale de detasare si semnate intre angajator si salariat unde specific clientul pentru care lucreaza in Germania.
Azi mi-au solicitat sa facturez catre Germania si mi-au dat alt nume de client cu alt CUI tot din Germania, ii intreb de ce, ce se intampla si imi raspund ca primul client inca nu le-a creat fronutul de lucru (lucrari foraj) si ca vor lucra si pentru el dar nu stiu cand vor incepe lucrarile si pentru a nu sta oamenii degeaba, au gasit un alt client cu care au incheiat contract si au prestat lucrari si ca acest fenomen se va repeta pe teritoriul Germaniei : adica ei vor lucra pe teritoriul Germaniei pentru diversi clienti in anumite perioade de timp.
Ce ar trebui sa fac in acest caz : sa fac corectie sau modifica pe detasarea din Revisal si sa o transmit, ce perioada de detasare ar trebui sa aleg, ca ziua inceperii lucrului il cunosc sa zicem, dar cand vor termina lucrarea nu se stie! Si daca fenomenul e repetabil pentru diversi clienti pe teritoriul Germaniei ce ar trebui sa fac eu strict dpdv Revisal detasare?! Practic detasarea nu e pentru un singur client - contractul in baza caruia am operat detasarile era valabil pana in 2025 - detasarea in schimb era pentru 6 luni cu posibilitate prelungire. In D112 ce-i drept mi se solicita doar statul UE cu perioada de detasare salariat nu si numele clientului.

Eu am salariati detasati in Germania incepand cu 02.11.2022 - 01.05.2023 in baza unui contract incheiat cu cu client, contract care inca nu se deruleaza, dar in baza acestui contract eu am operat detasarile in Revisal si s-au depus toate documentele necesare obtinerii formularului A1.
Multumesc anticipat : eu pentru moment am zis ca nu modific/corectez nimic. La rubrica detasari nu ai optiune sa faci transfer de pe un client pe altul in interiorul aceluiasi stat pe perioada detasarii de 6 luni.

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: detasare salariati Germania

#2 Mesaj de gheorghei642 »

din https://www.inspectiamuncii.ro/document ... ff65cc4d8f
......
1.18. Înregistrarea detaşării unui salariat de la un angajator din România la un angajator
din afara României

Orice detaşare efectuată de către un angajator care are obligaţia de a completa şi transmite
registrul către un alt angajator din România sau din afara României, trebuie înregistrată în
registru şi transmisă în termenul legal. Indiferent de ţara în care are loc detaşarea - membră
UE-SEE sau nu, elementele aferente detaşării care se completează sunt aceleaşi, iar
contractul, conform implementării funcţionalităţii de detaşare în versiunea actuală a
sistemului privind registrul, poate fi modificat/corectat – dacă este cazul, în timp ce se află în
starea „detaşat”.

1.19. Operarea de modificări de contract pentru salariaţi detaşaţi

În versiunea curentă a sistemului privind registrul, modificarea contractului de muncă al unui
salariat detaşat poate fi operată, dar utilizarea acestei funcţionalităţi trebuie să se limiteze la
situaţiile de detașare transnațională, astfel cum sunt definite de Legea nr. 16/2017 privind
detașarea salariaţilor în cadrul prestării de servicii transnaţionale.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: detasare salariati Germania

#3 Mesaj de pomparaus »

Am respectat intocmai operarea si transmiterea detasarii, dar eu am intrebat cu totul altceva.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: detasare salariati Germania

#4 Mesaj de pinteae »

Nu inteleg de ce ai opera in REVISAL detasarea salariatilor la un angajator din strainatate, din moment ce firma din Romania are incheiat contract de prestare de servicii cu firma straina, iar salariatii raman ai societatii din Romania.
Salariatii firmei din Romania se regasesc in situatia definita la art. 2 alin (1) lit. d) nu la lit. c) si art. 5 alin (2) lit. a) din Legea 16/2017.
Drepturile de care beneficiaza salariatii sunt prevazute la art. 8.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: detasare salariati Germania

#5 Mesaj de pomparaus »

c) salariat detaşat de pe teritoriul României - salariatul unui angajator stabilit pe teritoriul
României, care în mod normal lucrează în România, dar care este trimis să lucreze pentru o
perioadă de timp limitată pe teritoriul unui stat membru, altul decât România, sau pe teritoriul
Confederaţiei Elveţiene, atunci când angajatorul ia una dintre măsurile prevăzute la art. 5 alin. (2); - aici ma regasesc eu, iar salariatii pleaca prin detasare cu formularul A1 - adica raman asigurati in Romania si platesc contributiile in Romania - nici nu asi fi obtinut formularul A1 daca nu aveam la dosar actele aditionale la CIM-uri de detasare.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: detasare salariati Germania

#6 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, pentru cazul tau, nu se opereaza detasarea prin REVISAL.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: detasare salariati Germania

#7 Mesaj de pomparaus »

Si ce ar fi trebuit sa faca firma : ce documente sa emita si ce ar fi trebuit operat/sau nu in REVISAL?! Detasare, delegare, suspendare?!!!
Ceva trebuia operat, salariatii nu sunt pe teritoriul Romaniei, sunt plecati timp de 6 luni, acesti salariati lucreaza pentru RTM NETZ in baza contractului de prestari servicii si sunt platiti de angajatorul roman la nivelul salariului stabilit in euro - firma din Romania nu are punct de lucru deschis in Germania. Ei lucreaza pentru RTM, iar firma din Romania le factureaza conform art.278 alin (4) neimpozabili in Romania - prin exceptie.
Toata lumea a vorbit de detasare, inclusiv pe acest forum gasesc dialoguri vis-a-vis de acest aspect unde se vorbeste de detasare, detasari operate in REVISAL.
Eu consider ca am procedat corect ca am operat si transmis detasarile in Revisal.

Poate voi ceilalti colegi de forum care sunteti mai tot timpul activi si dornici sa ajutati ce opinii aveti : orice dialog, sfat e binevenit.
Multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: detasare salariati Germania

#8 Mesaj de pinteae »

Pentru clarificare, de ce nu trimiti o petitie catre Inspectia Muncii, prin care descrii situatia si le ceri o solutie? Exista posibilitatea depunerii petitiei pe site-ul institutiei.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: detasare salariati Germania

#9 Mesaj de pomparaus »

Nu a fost/e zi in care sa nu sun la ITM Bucuresti - ridica receptorul si inchid.
Le-am scris, sa vedem ce raspuns voi primi : nu ma astept sa imi raspunda, pt.ca niciodata la ce am solicitat nu mi-au raspuns.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: detasare salariati Germania

#10 Mesaj de pinteae »

Merita incercat. Daca este solicitare scrisa, ar trebui sa raspunda in termenul legal.
Daca primesti vreun raspuns, anuanta-ne si pe noi.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: detasare salariati Germania

#11 Mesaj de pomparaus »

Nu am primit nici pana azi raspuns scris de la ITM, dar azi am avut sorti de izbanda si am reusit sa vorbesc cu o persoana vis-a-vis de cazul meu : detasare salariati in Germania in baza unui contract prestari servicii cu firma din Germania, angajatorul ramanand tot cel din Romania.
Da, aceste detasari transnationale se opereaza si transmit in Revisal chiar daca in Revisal apare acel beneficiar al lucrarilor ca angajator pt.ca nu este optiune separata de operare detasare transnationala, cu mentiunea ca la detalii se scrie contractul incheiat cu acea firma.
Am scris, ca poate aceasta informatie va fi de ajutor si pentru alti colegi.

Scrie răspuns