Situație privind D406 SAF-T

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație privind D406 SAF-T

#16 Mesaj de tomac »

Adică? În ce sens să fie actualizat FGO?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Situație privind D406 SAF-T

#17 Mesaj de danilevicis »

tomac scrie: Vin Dec 30, 2022 1:42 pm Nu.
Stocuri înseamnă tot ce e în clasa 3 mai puțin obiecte de schimb valutar.
Raportarea se face la cererea ANAF, iar termenul de raportare nu poate fi stabilit de ANAF pentru o perioadă mai mică de 30 de zile de la data solicitării.
Multumesc, ok si cand ar putea cere ANAF asta? Cand pregatesc un control de fond pt o firma, cand calculeaza riscul unei firme, sau cand au ei chef? Adica intr-un an nu ar putea cere deloc?
Mai am o intrebare: am generat cu Saga o declaratie D406 valida pe noiembrie 2022 . As vrea sa o transmit ca si testare undeva pe site-ul anaf, dar nu stiu unde, imi puteti da un link pt depunere test? Is curioasa sa vad 'ce zice' !
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație privind D406 SAF-T

#18 Mesaj de tomac »

ANAF poate cere asta atunci când vrea. Sau dacă vor considera din analiza de risc că este relevant să ceară asta. Nu este ceva reglementat momentan.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

moldoveanua69
Mesaje: 90
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#19 Mesaj de moldoveanua69 »

gheorghei642 scrie: Mie Dec 28, 2022 7:15 am La pag.39-41 veti gasi:
.......
Conține informații despre facturile de cumpărare precum numărul de intrări/facturi, total debit, total credit, informații despre furnizor, data facturii, termen de plată, liniile din factură, indicatorul privind auto-facturarea, codul de taxă, etc.
sau
........
Contribuabilii care efectuează achiziții de bunuri de la furnizori vor raporta achizițiile la nivel de linie de factură pentru achizițiile unde au obligația de a menține evidența la nivel de produs.

Stie cineva ce implicatii sunt daca o factura nu are acelasi numar de linii la cei doi parteneri comerciali? De ex eu trec pe factura clientului 1 line - centrala termica, iar in Saga inregistrz 3 linii, pe componente, asa cum am primit factura furnizorului.
!?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație privind D406 SAF-T

#20 Mesaj de tomac »

Niciuna. Nu este obligatoriu să fie la fel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

moldoveanua69
Mesaje: 90
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#21 Mesaj de moldoveanua69 »

tomac scrie: Vin Ian 20, 2023 6:45 pm Niciuna. Nu este obligatoriu să fie la fel.
MULTUMESC!!

moldoveanua69
Mesaje: 90
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#22 Mesaj de moldoveanua69 »

Ce intelegem din raspunsul ANAF de mai jos? Nu mai prind val transportului in pretul marfii?
Ma refer cand transportul este pe factura de marfa, ca rand separat.

" Răspuns 70:
Prin fișierul standard de control fiscal (SAF-T) se transmit datele contabile așa cum sunt înregistrate în
evidențele/documentele contribuabililor operatori economici cu obligații de declarare D406. Informația din
facturile de achiziții și vânzări se transmite fără repartizări de costuri (suplimentare) de transport pe
fiecare linie din factură. Prin secțiunea SourceDocuments se raporteaza TOATE facturile de achiziție,
respectiv facturile de vânzare, atât cele emise pentru bunuri, cât și cele pentru servicii, la nivel de linie.
Între elementele de raportat exista elementul GoodServicesID care arată dacă este vorba despre bunuri
sau servicii iar la elementul ProductDescription se mentioneaza descrierea bunurilor sau a serviciilor.
Așadar, pentru valoarea transportului se vor raporta una sau mai multe linii de factură separate, așa cum
acestea apar pe factură sau se poate raporta elementul distinct ShippingCostsAmount.
Dacă în factură sunt enumerate înregistrări de produse și servicii vândute sau cumpărate cu transport
inclus, caz în care pe factură nu apar poziții separate pentru transport, atunci acestea se raportează așa
cum sunt înregistrate în factură."

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#23 Mesaj de pomparaus »

In planul de conturi exista doar 6231 si 6232 ori tu ai contul 6233 care nu exista in planul de conturi : eroarea este suficient de explicita, nu?!

moldoveanua69
Mesaje: 90
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#24 Mesaj de moldoveanua69 »

pomparaus scrie: Mie Ian 25, 2023 9:53 am In planul de conturi exista doar 6231 si 6232 ori tu ai contul 6233 care nu exista in planul de conturi : eroarea este suficient de explicita, nu?!
??

cretuv843
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 05, 2015 3:15 pm

Eroare privind D406 SAF-T

#25 Mesaj de cretuv843 »

Buna !
Am primit urmatoarea eroare la generarea declaratiei in program . Ma poate ajuta cineva ?
E: MasterFiles (1) sectiune TaxTable (1) sectiune TaxTableEntry (13) sectiune Description (1)
eroare atribut: : atribut prezent dar vid nepermis
E: MasterFiles (1) sectiune TaxTable (1) sectiune TaxTableEntry (13) sectiune TaxCodeDetails (1) sectiune Description (1)
eroare atribut: : atribut prezent dar vid nepermis

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#26 Mesaj de manuelav »

tomac scrie: Mar Ian 03, 2023 1:28 pm Adică? În ce sens să fie actualizat FGO?
In sensul ca incrementeaza/actualizeaza automat in Saga miscarile de stocuri pe articole asa cum vrea ANAF ?

taranc504
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 17, 2010 12:00 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#27 Mesaj de taranc504 »

Buna ziua!
Am si eu urmatoarea curiozitate. Atunic cand se preau in SAF-T furnizorii se preiau doar cei la care am avut miscari in luna respectiva sau toti?
Stiu ca ar trebui trecuta adresa la fiecare furnizori, dar am destul de multi persoane fizice si trebuie sa trec manual si as vrea sa stiu cum se va prelua ca sa ma apuc din timp :D

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Situație privind D406 SAF-T

#28 Mesaj de septimiuv »

Cei care au sold/rulaj în perioadă.

taranc504
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 17, 2010 12:00 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#29 Mesaj de taranc504 »

septimiuv scrie: Vin Ian 27, 2023 1:27 pm Cei care au sold/rulaj în perioadă.
Multumesc mult!

cretuv843
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 05, 2015 3:15 pm

Re: Situație privind D406 SAF-T

#30 Mesaj de cretuv843 »

Buna tuturor !
Am primit urmatoarea eroare la generarea declaratiei in program . Ma poate ajuta cineva ??? Va rog , nu stiu ce sa fac !
E: MasterFiles (1) sectiune TaxTable (1) sectiune TaxTableEntry (13) sectiune Description (1)
eroare atribut: : atribut prezent dar vid nepermis
E: MasterFiles (1) sectiune TaxTable (1) sectiune TaxTableEntry (13) sectiune TaxCodeDetails (1) sectiune Description (1)
eroare atribut: : atribut prezent dar vid nepermis

Scrie răspuns