CAS estimat in decl.unica

Mesaj
Autor
cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

CAS estimat in decl.unica

#1 Mesaj de cretum »

Buna dimineata si un an bun va doresc.As vrea sa stiu daca se face un demers ceva la casa de pensii de catre un adm.de intrep.indiv. care plateste CAS conform decl.unice.Multumesc frumos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CAS estimat in decl.unica

#2 Mesaj de tomac »

Reformulați. E o întrebare sau o afirmație? Dacă e o întrebare, care e întrebarea de fapt? E atât de confuz mesajul dvs încât eu unul nu înțeleg defel ce doriți să aflați. Sau să comunicați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: CAS estimat in decl.unica

#3 Mesaj de stanescue961 »

Buna ziua!Tot despre CAS estimat,vreau sa intreb si eu.Am facut o dcl unica,pt.un PFA,la norma de venit,pe estimat 2023,am depus...totul este ok,dar....vine omul pe 29 mai 2023 si imi aduce radierea firmei,pe motiv ca s-a angajat.Ii fac rectificativa la estimat si cand vreau sa estimez CAS,pt.cele 5 luni,nu-mi permite declaratia,imi zice:minim 12 salarii.Nu stiu cum s-o scot la capat,ajutoooor,va rog!Zi buna,cu spor,va doresc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CAS estimat in decl.unica

#4 Mesaj de balazse »

Daca ai venituri sub 12 salarii minime, atunci nu trebuie sa platesti CAS, ci doar daca doresti, dar atunci il faci pe 12 salarii minime.

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: CAS estimat in decl.unica

#5 Mesaj de stanescue961 »

Cred ca nu am explicat eu clar:persoana este la norma de venit,norma=30600 lei,lunar a platit CAS si CASS ,pe fiecare an.Acum este problema,prin rectificativa,vrea sa beneficieze de vechima platita,respectiv 5 luni,din acest an si..atat,cu 01.06.2023,deja are contract de munca in alta parte.Pana acum,se calculau zilele si lunile dintr-un an si cand spuneai stop,plateai efectiv pana la data radierii.Sa inteleg ca acum nu se mai poate si mergem pe varianta:ori totul,ori nimic?Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CAS estimat in decl.unica

#6 Mesaj de tomac »

Da. Nu se mai poate. Nici înainte nu era tocmai ok.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: CAS estimat in decl.unica

#7 Mesaj de stanescue961 »

Va multumesc mult,sa vedem ce alternativa are omul,ca banii raman dati....

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: CAS estimat in decl.unica

#8 Mesaj de stanescue961 »

Sa va spun cum se va rezolva:nu exista cale de mijloc,face rectificativa si plateste impozitul aferent normei,pe cele 5 luni,iar pt.CASS si CAS.platit,face cerere de restituire.Tot este bine,ca in prima faza l-a intrebat de ce a platit,daca stia ca inchide firma.Zi buna ,va doresc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CAS estimat in decl.unica

#9 Mesaj de tomac »

Da, dacă se lichidează se recalculează norma și contribuțiile până la data radierii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: CAS estimat in decl.unica

#10 Mesaj de cretum »

Buna ziua. Va rog sa ma ajutoti cu decl unica. Am avut estimat ptr.2023 cas si cass care au fost si platite.Realizarile sint sub plafon,deci fara cas si cass de plata. Dar estimatul platit eu il mai evidentiez undeva?Multumesc.

Scrie răspuns