Tva trimestru

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
danal
Mesaje: 12
Membru din: Mie Ian 20, 2021 8:03 pm

Re: Tva trimestru

#16 Mesaj de danal »

Bună ziua! Și eu am aceeași problema: pe 2/3 calculatoare merge formularul, pe unul nu. Avem ultima versiune de Windows 10 Pro, ultima versiune de Adobe reader..instalat și dezinstalat.
Hint: pe cele 2 calculatoare avem Windows 10 Enterprise...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Tva trimestru

#17 Mesaj de septimiuv »

Încercați să actualizați sistemul de operare. Scrie clar în comunicatul Anaf „...vor putea fi utilizate numai pe sisteme de operare aflate în suport la producător şi cu toate update-urile la zi.”

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Tva trimestru

#18 Mesaj de stoicat »

fencec580
Da,pe un calculator cu Windows 10 a unui prieten IT-ist,am descarcat D700 de pe anaf si-am intocmit manual declaratia.
Din cele scrise mai sus,vreti sa depuneti D700 pentru fosta D094.
Azi am aflat alta metoda,n-am aplicat-o pe Win.Xp care abea se mai ,, misca":

,,Lili Vasilescu
se inchide Adobe reader , se intra in
C:/user/username/AppData/Roaming/Adobe/Acrobat/DC/Security ,
se redenumeste fisierul addressbook.acrodata cu
addressbook.acrodata.old , se deschide adore reader"
Mult succes!

gheorghem60
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 18, 2007 1:00 am

Re: Tva trimestru

#19 Mesaj de gheorghem60 »

Buna ziua, Stoicat - am reusit dupa instructiunile de mai sus.Multumesc multttttt!

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Tva trimestru

#20 Mesaj de cretum »

Buna seara.Va rog sa-mi spuneti ce Adobe si ce versiune folositi la generare decl.anaf.La mine nu merge sub nici o forma.Am Windows 10 nou nout. A m mutat evidenta foarte bine pe calc nou dar nu pot face nici un fel de declaratii.Va rog spuneti-mi care adobel folosiit ca se pare --de la adobe este cauza..Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tva trimestru

#21 Mesaj de balazse »

Ai asociat ca fisierele pdf sa se deschida cu Adobe Acrobat Reader?
Eu folosesc Adobe Acrobat Reader DC:
https://get.adobe.com/reader/

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: Tva trimestru

#22 Mesaj de savua735 »

Comunicatul ANAF dat vineri noaptea (6 ianuarie) privind schimbarile majore de luni (8 ianuarie):
Începând cu 08.01.2023 aplicațiile puse la dispoziția contribuabililor (pdf-urile inteligente) vor putea fi utilizate numai pe sisteme de operare aflate in suport la producător și cu toate update-urile la zi. Cu scopul de a mări gradul de rezistenţă şi de a asigura securitatea resurselor şi a sistemelor informatice, la nivel global au fost actualizate procedurile și politicile de securitate. In acest scop, pentru a nu afecta procesul de digitalizare a Ministerului Finanțelor (ANAF) și pentru a urma standardele înalte de securitate stabilite la nivel mondial, va informam ca începând cu 08.01.2023 aplicațiile puse la dispoziția contribuabililor (pdf-urile inteligente) vor putea fi utilizate numai pe sisteme de operare aflate in suport la producător și cu toate update-urile la zi.
Eu am doua computere cu Windows 8.1. Pe cel cu Windows 8.1 Pro nu ma mai lasa sa completez pdf-urile inteligente descarcate acum de la ANAF. Pe cel cu Windows 8.1 Home pot in continuare sa completez pdf-urile inteligente. Pe ambele computere am Adobe Reader versiunea 2022.003.20310. Pdf-urile descarcate acum cateva saptamani de pe site-ul ANAF pot fi completate in continuare, doar formularele actualizate recent nu mai pot fi completate.

barbierua719823
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 19, 2017 11:48 am

Re: Tva trimestru

#23 Mesaj de barbierua719823 »

Pentru fostul 094, daca ramane la perioada trimestriala, trebuie sa completam si 1.19.2 ( nu mi se pare normal ) sau doar 1.19.1 cu CA aferenta anului 2022? Multumesc

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: Tva trimestru

#24 Mesaj de savua735 »

Declaratia 700 este conceputa de oameni incompetenti (sau, mai grav, rau-voitori): atat modificare perioadei fiscale la TVA (de la luna la trimestru sau de la trimestru la luna), cat si pastrarea perioadei fiscale la TVA, sunt asezate si numerotate ilogic in cadrul declaratiei.
In cazul ramanerii la trimestru, am completat cifra de afaceri la 1.19.1 si apoi am selectat si trimestrial la 1.19.2, ca sa fiu sigur ca e clar pentru toti @#$%^&* de la ANAF.

parvang
Mesaje: 42
Membru din: Joi Iul 24, 2014 9:47 am

Re: Tva trimestru

#25 Mesaj de parvang »

Cei carora nu le functioneaza D700 nu vor putea transpune in pdf nici bilantul 2022
Verificati si starea de sanatate a hardului, cu recomandarea Crystal Disk Info - verificare

alexandrum988
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 26, 2013 3:25 pm

Declaratia 700

#26 Mesaj de alexandrum988 »

Buna seara

Am Windows 7 si nu pot incarca declaratia 700. Sa inteleg ca trebuie neaparat instalat Windows 10 sau 11 ? O recomandare? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tva trimestru

#27 Mesaj de balazse »

Cand ai primit e-mail cu versiunea 556 acolo apare textul de mai jos, poate rezolva problema.
In anumite situatii, la generarea declaratiilor in format PDF, poate aparea mesajul "Acest document a activat caracteristici extinse in Adobe Acrobat Reader. Documentul a fost modificat de la crearea sa, iar utilizarea caracteristicilor extinse nu mai este disponibila. Contactati autorul versiunii initiale a acestui document."
Acest mesaj este provocat de programul Adobe Reader. Pentru rezolvare, parcurgeti urmatorii pasi:
a) Inchideti programul Adobe Reader;
b) Accesati calea "C:\Users\\AppData\Roaming\Adobe\Acrobat\DC\Security\". Atentie! Folderele sunt de tip hidden;
c) Redenumiti fisierul "addressbook.acrodata" in "addressbook.acrodata.old";

Scrie răspuns