eroare e-factura

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

eroare e-factura

#1 Mesaj de popad70 »

Am transmis din saga o factura in e -factura si am urmatoarea eroare:
BR-Ro-001-identificatorul specificatie (BT-24) trebuei sa corespunda sintactic cu valaorea precizata in Specificatii tehnice de utilizare a elementelor de baza ale facturiielectronice-RO-CIUS-si a regulilor operationale specifice aplicabile la nivel national.
eroare regula: BT-24:identificatorul specificatiei trebuie sa fie un cen.eu.en16931:2017
Nu stu ce trebuie sa fac.
Sunt servicii recuperare date facturate la o institutie publica.
Ma ajutati, va rog, cu un sfat?
Multumesc!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: eroare e-factura

#2 Mesaj de popad70 »

"mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1" Index_incarcare="4027474196" Cif_emitent="17497274">
<Error errorMessage="E: validari globale SCHEMATRON eroare: [BR-RO-001]-Identificatorul specificatie (BT-24) trebuie sa corespunda sintactic cu valoarea precizata in Specificatii tehnice și de utilizare a elementelor de baza ale facturii electronice - RO_CIUS - și a regulilor operationale specifice aplicabile la nivel national. #The specification identifier (BT-24) must syntactically correspond to the value specified in the Technical and Usage Specifications of the basic elements of the electron ..."/>
<Error errorMessage="E: CustomizationID (1) eroare regula: BT-24: Identificatorul specificaţiei trebuie sa fie urn:cen.eu:en16931:2017#compliant#urn:efactura.mfinante.ro:CIUS-RO:1.0.1"/>
</header>

acesta e mesajul primit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare e-factura

#3 Mesaj de tomac »

Să actualizați SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pocolf717
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Oct 09, 2010 12:00 am

Re: eroare e-factura

#4 Mesaj de pocolf717 »

Buna ziua
Am urmatoarea eroare la facturile transmise in e-factura:
“AccountingSupplierParty(1) sectiune Party(1) sectiune PartyLegalEntity (1) sectiune CompanyID(1) eroare atribut: atribut prezent dar vid nepermis”
Nu imi dau seama ce am gresit, ma poate indruma cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare e-factura

#5 Mesaj de tomac »

Aveți o problemă la codul fiscal sau la numărul de la registrul comerțului. Dacă nu aveți înregistrare la ONRC, fiind o profesie liberală, atunci actualizați programul și reîncercați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns