pozitii tarifare import

Mesaj
Autor
kripsf
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 14, 2022 2:21 pm

pozitii tarifare import

#1 Mesaj de kripsf »

Pt o factura de marfa din import, am 1 factura transport DHL si 2 facturi Alibaba comision pt plata intermediere. In Pozitii tarifare in coloana Repartizat pun suma: val transport+val celor 2 facturi Alibaba.
Separat in Facturi asociate trec toate cele 3 facturi, Dhl si Alibaba.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: pozitii tarifare import

#2 Mesaj de septimiuv »

Felicitări!

kripsf
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 14, 2022 2:21 pm

Re: pozitii tarifare import

#3 Mesaj de kripsf »

Sa inteleg ca este corect!
Este dificil cand lucrezi prima data cu importuri. Am citit manualul dar nu am gasit specificat clar ca toate facturile vor fi trecute si in repartizat.
Daca am rezolvat aici,mai am dificultati cu platile in ron pt facturi in usd/eur. 😅 Mereu trebuie facuta nota contabila MANUAL pt diferente inteleg? Desi programul face o NC cand sting factura,tot ramane sold in 581.

kripsf
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 14, 2022 2:21 pm

Re: pozitii tarifare import

#4 Mesaj de kripsf »

septimiuv scrie: Mie Ian 18, 2023 12:21 pmFelicitări!
Va mai intreb ceva. Facturile asociate(Alibaba de ex si DHL 59.5lei comision) care nu sunt pe DVI daca le includ in costul marfii, le introduc deci si in facturi asociate si in pozitii tarifare la coloana repartizat, baza totala a marfii nu va mai corespunde la calculul TVA din dvi. Baza e mai mare normal adaugand toate aceste facturi, iar TVA-ul este mai mic, cel din DVI.
Cei de la Saga au raspuns ca aceste facturi nu trebuie repartizate in factura de import.

Scrie răspuns