bani primiti in 2020 pt covid

Mesaj
Autor
brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

bani primiti in 2020 pt covid

#1 Mesaj de brutiud »

in 2020 pers fizica autorizata ca fotograf ,nu am avut contract de munca ,sint inreg la finante in sistem real iar in anul 2020 nu am avut activitate , fica mea a depus online documente pentru ajutor covid si am primit in banca 4000 lei/lunar timp de trei luni in declaratia unica pt anul 2020 am depus decl cu zero nu am declarat banii primiti de la covid,acum am primit de la anaf adresa ce trebuie sa fac,sa depun inca o declaratie unica pt 2020 si sa declar suma primita?
multumesc pr ajutor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bani primiti in 2020 pt covid

#2 Mesaj de balazse »

Si in adresa ce s-a mentionat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bani primiti in 2020 pt covid

#3 Mesaj de tomac »

Da, normal. Trebuiau cuprinși acolo și se plătesc pentru ei atât CAS cât și CASS. Sunt taxați exact ca un salariu din afara funcției de bază.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

telepteanm
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 18, 2021 1:47 pm

Re: bani primiti in 2020 pt covid

#4 Mesaj de telepteanm »

@brutiud. Din cate stiu ANAF-ul avea evidenta sumelor primite COVID. Cine are SPV persoana fizica (in cazurile ca al tau) putea vedea ca declaratia unica era precompletata de ANAF cu sumele datorate ajutor COVID. Ea se descarca deja (precompletata cu sumele datorate) si se mai adauga in plus cu eventualele sume din activitatea desfasurata, sau, evident, cu zero daca nu s-a desfasurat activitate. Apoi se putea depune prin SPV. Cel mai indicat lucru este sa-ti faci rapid SPV (nu este deloc complicat) si vezi exact ce sume ai de plata. Raman de parerea ca NU mai trebuie sa depui. Si te sfatuiesc sa-ti faci SPV persoana fizica, cat de urgent. In cateva ore este functional. https://www.anaf.ro/InregPersFizicePublic/#tabs-1

Scrie răspuns