Gestio, intrari

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
madare
Mesaje: 5
Membru din: Joi Oct 27, 2022 10:22 am

Gestio, intrari

#1 Mesaj de madare »

Îți doresc o seară bună!
As dori sa intreb ce ar trebui sa fac cand primesc un produs si incerc sa il introduc in gestio cu numele si codul produsului deja existent, dar programul nu-l permite, deoarece acest produs exista deja la un pret deja existent. Cu toate acestea, nu vreau să vând produsul existent la prețul nou, ci la prețul vechi. Ce ar trebui să fac în acest caz? Ar trebui să creez o altă poziție cu același nume? Multumesc pentru raspuns!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestio, intrari

#2 Mesaj de balazse »

Totusi, daca ai o evidenta cantitativ-valorica, de ce ai mai optat la o evidenta la pret de vanzare, in loc de pret de achizitie?

madare
Mesaje: 5
Membru din: Joi Oct 27, 2022 10:22 am

Re: Gestio, intrari

#3 Mesaj de madare »

balazse scrie: Joi Ian 26, 2023 9:24 pm Totusi, daca ai o evidenta cantitativ-valorica, de ce ai mai optat la o evidenta la pret de vanzare, in loc de pret de achizitie?
Când îl prețuiesc și vreau să-l validez, nu mă lasă. Doar dacă creez o opțiune cu același nume, cu noul preț. Și apoi voi avea 2 produse cu același nume dar cu prețuri diferite.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestio, intrari

#4 Mesaj de balazse »

Tot nu ai raspsun la intrebare.
Dar de ce nu modifici pretul de vanzare la produsul vechi, daca doresti sa folosesti pertul nou?
Adica pret vechi 2 lei, pret nou 3 lei, si doresti in continuare sa lucrezi cu pretul de 3 lei.
In acest caz, mergi la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "schimbare pret de vanzare - marfuri" si inregistrezi modificarea pentru stocul existent de la 2 lei la 3 lei, dupa care poti face receptia la 3 lei fara sa fii nevoit sa creezi un articol nou.

PS. Foloseste optiunea de "raspuns rapid" si nu butonul "citeaza" (aceasta din urma are un scop anume). ;)

madare
Mesaje: 5
Membru din: Joi Oct 27, 2022 10:22 am

Re: Gestio, intrari

#5 Mesaj de madare »

Vreau sa folosesc pretul vechi pentru produsele aflate deja in stoc, vreau doar pretul nou, mai mare, pentru produsele nou sosite.
Întrebarea este: care este soluția la asta?
Trebuie sa fac doua pozitii? Pentru că nu permite două prețuri diferite într-o singură poziție.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestio, intrari

#6 Mesaj de balazse »

Atunci trebuie sa creezi un articol nou. Dar ma repet, nu are nici un rost sa ai o evidenta cantitativ-valorica la pret de vanzare.

madare
Mesaje: 5
Membru din: Joi Oct 27, 2022 10:22 am

Re: Gestio, intrari

#7 Mesaj de madare »

Multumesc pentru raspuns!

madare
Mesaje: 5
Membru din: Joi Oct 27, 2022 10:22 am

Re: Gestio, intrari

#8 Mesaj de madare »

Jó napot! Kérdezhetek magyarul? Köszönöm!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestio, intrari

#9 Mesaj de balazse »

Poate prin mesaj privat. ;)

Scrie răspuns