Tichete de masa

Mesaj
Autor
lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Tichete de masa

#1 Mesaj de lupusorua »

Buna ziua,
o societate care acorda tichete de masa salariatilor (era prevazut in regulamentul de ordine interioara), poate acord si anul acesta sau este obligat sa faca act aditional la contractele de munca in care sa prevada acest aspect? Daca il prevede in cim, stiu ca este obligat sa le acorde permanent.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tichete de masa

#2 Mesaj de pinteae »

Conform actualului regulament de ordine interioara, nu se mai acorda tichete de masa?
Eugen Pintea

tunarua987
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 02, 2022 11:10 am

Re: Tichete de masa

#3 Mesaj de tunarua987 »

in luna ianuarie 2023 tichetele de masa intra in venitul brut realizat 4600 format din 4000 salariu de incadrare+600lei contravaloare tichete de masa, contributiile sunt calculate corect la salariul de incadrare dar salariul net este mai mare cu contravalorea tichetelor de masa? cum se rezolva aceasta situatie?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tichete de masa

#4 Mesaj de pinteae »

Daca tichetele de masa sunt introduse corect, nu ar tebui sa existe situatia descrisa de tine.
Eventual, efectueaza o actualizare a aplicatiei si mai incearca sa generezi statul de plata inca o data.
Eugen Pintea

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Tichete de masa

#5 Mesaj de lupusorua »

pinteae scrie: Vin Feb 03, 2023 4:33 pm Conform actualului regulament de ordine interioara, nu se mai acorda tichete de masa?
Ba da, a ramas in regulamentul de ordine interioara. Exista voci care spun ca, mai nou, ele trebuie trecute in CIM pentru cei nou angajati, iar pentru cei vechi trebuie facute acte aditionale.

Scrie răspuns