salarizare

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
oanceas486
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 16, 2022 10:28 am

salarizare

#1 Mesaj de oanceas486 »

Cum procedam atunci cand suntem nevoiti sa modificam in timpul lunii salariul de incadrare? Daca incetez si fac o noua inregistrare a salariatului imi fragmentez baza de date. Stie cineva alta solutie? Daca nu, cum putem rezolva problema, pentru ca uneori chiar trebuie modificat salariul in timpul si nu la inceputul lunii.
Deasemeni, mai e o problema cu deducerile personale: nu sunt proportionale si cu perioada din luna lucrata, se raporteaza numai la valoarea salariului net.
Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salarizare

#2 Mesaj de balazse »

Atunci pe stat ramane numarul de ore si salar de incadrare cel mic, iar diferenta se trece pe "alte venituri".
Unde scrie ca ar trebui sa fie proportional cu perioda lucrata? De deducere beneficie intr-o luna, intr-un singur loc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salarizare

#3 Mesaj de herganiec »

Daca vreți să fie corect statul de plată cu modificări de salariu în timpul lunii.. nu aveți decât să încheiați contractul vechi cu salariul respectiv.. și faceți alt CIM nou cu noul salar... dacă asta vi se pare mai bine... decât să îi învățați pe patroni să facă modificările doar cu început de lună.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

achimfam183
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 12, 2018 12:18 pm

Re: salarizare

#4 Mesaj de achimfam183 »

As vrea sa stiu de ce in programul de salarii la calculul CAS si CASS nu se iau in considerare cei 200 lei scutiti .Precizez ca e vorba de salarii pt IT .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salarizare

#5 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea, dar dacă nu vi-i ia în considerare completați manual la venituri fără contribuții.
Din testele mele nu văd să nu-i ia în considerare.
Dacă refaceți actualizarea, pe statul de salarii nevalidat, apăsați actualizare date.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cucup
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Re: salarizare

#6 Mesaj de cucup »

Buna seara !
Va rog sa-mi comunicati cand poate fi gata declaratia 112 in vederea transmiterii la Anaf.
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salarizare

#7 Mesaj de tomac »

Vă comunicăm, să trăiți, că va fi gata când va fi gata. Când va fi gata la ANAF.
Acum, lăsând gluma la o parte, oameni buni: aveți bunul simț de a verifica în primul rând dacă ANAF, cel care este dezvoltatorul și creatorul fișierului PDF și al validatorului pentru D112, a publicat pe site-ul său propriu un fișier pdf al acestei declarații, actualizat cu noile reguli și validări valabile de la data de 1 ianuarie 2023. Chiar și așa implementarea lui, după publicarea de către ANAF, poate dura și e posibil să nu apară versiune actualizată fix în aceiași zi în care ANAF publică noile formulare.
Dar aparent sunt foarte mulți oameni rupți complet de realitate, oameni care cred că producătorii softurilor lor de contabilitate sunt cei care creează pdf-urile sau validările și în loc să verifice și să întrebe la ANAF când e gata, întreabă producătorii de soft.
Nu este cazul aici, dar unii întreabă chiar agresiv, chiar ceartă firmele, că ei vor să depună mai repede, că pleacă din țară, că li se cere de la șomaj, că n motive.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: salarizare

#8 Mesaj de pascutac »

@tomac MARE răbdare ai.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salarizare

#9 Mesaj de tomac »

Mi-am cam pierdut-o.
Sunt zeci de mesaje:
- de ce apare deducere suplimentară că eu nu am operat așa ceva - referitor la aia de la tineri de până la 26 ani. Sigur e ceva greșit la program! Să verificați. A, nu am citit legislația că nu am eu timp de astea.
- de ce suma de 200 lei nu se dă și la normă parțială că eu știu că așa trebuie. De asta plătesc eu abonament? Păi ce e asta: trebuie să corectez eu la fiecare cu normă parțială proporțional? A, nu am citit legislația, dar am citit pe net și pe facebook că 200 lei nu se taxează. Ce condiții, domne'? Să fim serioși.
- de ce nu avem 112? E deja 8 februarie. Eu când o depun că plec din țară. Îmi plătiți voi amenda.
Și aș putea continua la nesfârșit. Nici nu știi ce să le spui. Pe blog am ajuns să nu mai răspund la unele comentarii de genul ăsta. Nu are sens.
Să vă povestesc de persoana care crede că dacă a plătit licență pentru soft și ANAF îi compensează sume de recuperat cu datorii, programul trebuie să știe și să și înregistreze chestia asta? Și că e logic să i se spună care sunt articolele contabile că doar a plătit un soft de contabilitate. A, nu, ea nu este contabil, de ce să fie? Nu de asta a cumpărat program de contabilitate - să-i facă singur contabilitatea?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: salarizare

#10 Mesaj de pascutac »

Cea mai mare problemă este că nici măcar nu citesc postările anterioare, pe același subiect, doar postează aceleași întrebări la alte postări.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: salarizare

#11 Mesaj de aurel211252 »

Corect pascutac...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

gheorghei642
Mesaje: 739
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: salarizare

#12 Mesaj de gheorghei642 »

In sfarsit.... 15.02.2023_ s-a publicat formularul d112 incepand cu veniturile cuvenite anului 2023

Încuiat