abonament de sanatate

Mesaj
Autor
florescug378
Mesaje: 7
Membru din: Mar Oct 07, 2014 10:35 am

abonament de sanatate

#1 Mesaj de florescug378 »

Cum se opereaza pe statul de plata abonamentele private de sanatate, suportate de angajator, in limita a 400 EUR/an?

Vad ca trebuie sa ajunga in D112 pe campul E3_71, dar nu gasesc cum sa le pot opera in stat astfel incat sa nu fie impozitate si sa nu se retina contributii.

ureches
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 27, 2018 11:10 am

Re: abonament de sanatate

#2 Mesaj de ureches »

Buna ziua,

Si eu sunt interesata de acest subiect. :D

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: abonament de sanatate

#3 Mesaj de pinteae »

Daca se incadreaza in plafonul de 400 euro, nu se trec pe statul de salarii. Se vor prelua prin stat, doar partea ce depaseste plafonul anual de 400 euro.
Eugen Pintea

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: abonament de sanatate

#4 Mesaj de cunam917 »

interesata, va rog sa imi spuneti cum trebuie sa apara pe stat suma ce depaseste 400 euro pe an. de exemplu daca depasesc 400 euro cu 1200 lei zic (in lei), cum aplic pe stat? 1200 /12 = 100 lei pe luna , la care trebuie sa platesc contributii. adaug la alte venituri 100 si la retineri 100 ? sau cum fac, sa imi apara in 112, ca si abonament la sanatate? Multumesc

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: abonament de sanatate

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Acum, nu observ o astfel de facilitate, in Saga C.3.0. Ma refer, strict, la veniturile prevazute la art.76(4^1) din Codul fiscal. Probabil, se va implementa intr-o versiune viitoare. Sugestia ar consta in introducerea unui buton "Venituri salariale cu facilitati 33%" de unde sa putem selecta veniturile supuse acestei reglementari noi, de la 1 ianuarie 2023, cum ar fi: prestatii turistice, pensii private, hrana, clauza mobilitate, chirie, iar in dreptul acestora, dupa caz, sa introducem suma. Programul sa permita, lunar, a le structura, in doua coloane) pe "scutite" sau pe "scutite" si "taxabile", in functie de atingerea plafonului ( 33% din salariul acordat lunar) sau de si depasirea acestui plafon.

laxn
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 19, 2021 10:42 am

Re: abonament de sanatate

#6 Mesaj de laxn »

Nu se pot trece la venituri fara contributii? Pensia facultativa si asigurarea la sanatate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: abonament de sanatate

#7 Mesaj de tomac »

Nu
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cristeaa444
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 16, 2016 12:14 pm

Re: abonament de sanatate

#8 Mesaj de cristeaa444 »

Eu am operat in retineri unde am selectat varianta pensie /asigurare ,fara retinere.
Sper sa fie corect.

ivanm260
Mesaje: 17
Membru din: Joi Noi 19, 2015 2:18 pm

Re: abonament de sanatate

#9 Mesaj de ivanm260 »

pinteae scrie: Mar Feb 07, 2023 8:30 am Daca se incadreaza in plafonul de 400 euro, nu se trec pe statul de salarii. Se vor prelua prin stat, doar partea ce depaseste plafonul anual de 400 euro.
Buna ziua. Si eu am pus intrebarea asta, la alt topic. Dar chiar sunt interesata. Le bagam pana la urma in stat? Daca le consideram avantaje in natura, se impoziteaza

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: abonament de sanatate

#10 Mesaj de septimiuv »

Așteptați noua versiune a programului!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: abonament de sanatate

#11 Mesaj de pinteae »

Repet, ceea ce depaseste plafonul celor 400 euro, sunt considerate avantaje in natura, pentru care se calculeaza contributii si impozit. Dar, va trebui sa avem o evidenta a tuturor sumelor platite de angajator (pensii, sanatate, sport, vacanta, etc.), in numele salariatului, pentru a urmari incadrarea in plafonul lunar de 33%.
Dar, asa cum preciza Septimiu, sa asteptam versiunea noua a programului, deoarece prin versiunea noua a aplicatiei va trebui sa existe posibilitatea evidentierii tuturor cheltuielilor suportate de angajator, in numele salariatului, atat cele neimpozabile cat si cele care vor fi asimilate veniturilor din salarii.
Prin noul formular al declaratiei 112, trebuie sa evidentiem distinct, toate sumele suportate de angajator.
Eugen Pintea

ivanm260
Mesaje: 17
Membru din: Joi Noi 19, 2015 2:18 pm

Re: abonament de sanatate

#12 Mesaj de ivanm260 »

Am actualizat Saga dupa versiunea noua. Nu vad nici acum unde trebuie sa inregistrez abonamentele de sanatate. Se insira mai multe, orice, de la Abonamente de sport la telemunca, dar abonamentele de sanatate nu le vad. Trebuie evidentiate in alta parte? Va rog, cine este in aceeasi situatie, care ar fi solutia?

ivanm260
Mesaje: 17
Membru din: Joi Noi 19, 2015 2:18 pm

Re: abonament de sanatate

#13 Mesaj de ivanm260 »

Am actualizat Saga dupa versiunea noua. Nu vad nici acum unde trebuie sa inregistrez abonamentele de sanatate. Se insira mai multe, orice, de la Abonamente de sport la telemunca, dar abonamentele de sanatate nu le vad. Trebuie evidentiate in alta parte? Va rog, cine este in aceeasi situatie, care ar fi solutia?

ivanm260
Mesaje: 17
Membru din: Joi Noi 19, 2015 2:18 pm

Re: abonament de sanatate

#14 Mesaj de ivanm260 »

septimiuv scrie: Mie Feb 15, 2023 12:31 pm Așteptați noua versiune a programului!
Am actualizat Saga dupa versiunea noua. Nu vad nici acum unde trebuie sa inregistrez abonamentele de sanatate. Se insira mai multe, orice, de la Abonamente de sport la telemunca, dar abonamentele de sanatate nu le vad. Si nici asigurarile de calatorie platite pentru salariatii in delegatie. Trebuie evidentiate in alta parte? Va rog, cine este in aceeasi situatie, care ar fi solutia?

boroghinag566
Mesaje: 9
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

Re: abonament de sanatate

#15 Mesaj de boroghinag566 »

Buna dimineata. Am descarcat versiunea 557 si nu gasesc la tichete pozitia cu asigurarile voluntare de sanatate. Stiti unde s-ar putea declara?
multumesc.

Scrie răspuns