abonament de sanatate

Mesaj
Autor
retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: abonament de sanatate

#31 Mesaj de retevoescua »

Cineva a avut dreptate, e actualizata Saga sub acelasi nr, si nu am primit inca mail.

MENU Retineri.
Pensie Facultativa si Pensie facultativa sp( suportata ) de Angajator, Asigurare Voluntara de Sanatate si Asigurare Voluntara de Sanatate sp de Angajator, Facilitati sportive - 5 optiuni
Aplicat la ? suma in lei ... Nu se retine.

Deci probabil ca suma care nu se retine e aia de 400 euro pe an si 33% lunar din salariul de incadrare, si diferenta o bifam cu se retine.

Am aprecia daca Saga ar face un webminar cum sa completam beneficiile extrasalariale ca deja ma innebuneste situatia asta.

Menu Tichete de masa
toate tipurile de tichete, avantaje in natura, clauza de mobilitate, abonament sport, servicii turistice, hrana, cazare, telemunca - adaugate 7 noi optiuni.

INTREBARI:
care e diferenta intre Retineri si Tichete de masa ? la Retineri se adauga ce NU se retine pe stat si la Tichete ce se retine - diferenta ?
care e diferenta dintre Tichete avantaje in natura si Detalii Lista - alte venituri ?

Daca am o chirie de 1000 lei, 600 este considerat beneficiu extrasalarial, cei 400 lei unde ii adaug concret ?
Ultima oară modificat Vin Feb 17, 2023 12:09 pm de către retevoescua, modificat 1 dată în total.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: abonament de sanatate

#32 Mesaj de cunam917 »

nu primiti mail mereu, intrati zilnic pe siteul saga si notati data si dimensiunea !!!! daca difera, inseamna ca au actualizat iar programul

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: abonament de sanatate

#33 Mesaj de cunam917 »

si tot nu a aparut unde bagam suma care depaseste 400 euro!!!!

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: abonament de sanatate

#34 Mesaj de retevoescua »

la suma suportata de angajator, de ex asigurare medicala privata - sa ii zicem asigurare voluntara de sanatate suportata de angajayor, aplicat la ce ?
suma o pui in lei la cursul din factura furnizorului. si din menu Retineri.

florescug378
Mesaje: 7
Membru din: Mar Oct 07, 2014 10:35 am

Re: abonament de sanatate

#35 Mesaj de florescug378 »

Vad ca se pot inregistra la retineri, dar in 112 nu se duc corect, pentru ca nu cresc si venitul brut (campul 8 - E3_8) cu suma abonamentelor de sanatate. Conform definitiei, venitul brut lunar ar trebui sa includa veniturile neimpozabile, iar campul tichete_A sa fie egal cu veniturile impozabile. Nu pare ca sunt erori de validare (inca nu am depus), dar nu pare conform specificatiilor.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: abonament de sanatate

#36 Mesaj de avramg »

Totusi nu inteleg cum ai depasit suma de 400 euro asigurare facultativa de sanatate suportata de angajator/per salariat pentru ca suntem abia in prima luna a anului ?

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: abonament de sanatate

#37 Mesaj de cunam917 »

contractul e pe un an de zile!!! din sept pana in sept si depasesc 400 euro! / an, suma se imparte la 12 si in fiecare luna trebuie sa platesc contributii

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: abonament de sanatate

#38 Mesaj de avramg »

eu stiam ca anul fiscal incepe in ianuarie si se termina in decembrie (400 euro pe an)

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: abonament de sanatate

#39 Mesaj de cunam917 »

ce legatura are??? se depasesc cei 400 euro , eu trebuie sa platesc contributii la suma ce depaseste

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: abonament de sanatate

#40 Mesaj de cunam917 »

dar nu pot plati contributii la toata suma ce depaseste si am scapat de o grija ? :)))

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: abonament de sanatate

#41 Mesaj de avramg »

am o societate unde administratorul care este si unicul salariat a facut 2 abonamente de sanatate la Regina Maria de 532 -lei pe luna.(pentru el si sotia sa care nu este angajata)
Pe stat am trecut la retineri , asigurare voluntara de sanatate suportata de angajator suma de 266 lei si pe alte venituri din detalii suma de 266 lei net la care mi se calculeaza impozite.
Este ok cum am inregistrat? problema este ca mi se mareste netul din stat cu cei 266 lei din alte venituri
Din ce am studiat eu, abonamentele de sanatate pentru familie nu sint deductibile chiar daca persoanele respective sunt in intretinerea lor

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: abonament de sanatate

#42 Mesaj de septimiuv »

Adaugă și o reținere pentru cei 266 introduși la alte venituri.

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: abonament de sanatate

#43 Mesaj de retevoescua »

Voi adaugati si costul abonamentului lunar de la medicina muncii ? Ca am diverse opinii, inclusiv de la consulant fiscal.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: abonament de sanatate

#44 Mesaj de pinteae »

Medicina muncii intra in sarcina angajatorului. Obligatia este reglementata de HG 355/2007. Astfel, indiferent de modul prin care se efectueaza decontarea serviciilor (abonament lunar/perioadic, sau la un moment dat), sumele achitate cad in sarcina angajatorului, nu reprezinta un beneficiu pentru salariat. Din pacate sunt multi consultanti fiscali, care ....
Eugen Pintea

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: abonament de sanatate

#45 Mesaj de pinteae »

avramg scrie: Mar Feb 21, 2023 3:09 pm Din ce am studiat eu, abonamentele de sanatate pentru familie nu sint deductibile chiar daca persoanele respective sunt in intretinerea lor
Sunt avantaje salariale pentru salariatul respectiv. Se vor prelua in stat la alte venituri.
Eugen Pintea

Scrie răspuns