D 406

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
dumeav859
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 19, 2021 9:34 am

D 406

#1 Mesaj de dumeav859 »

Buna ziua,
Incepand cu 01.01.2023 societatea este incadrata la mijlocii. Am incercat sa generez D.406 pt. ianuarie, dar primesc urmatorul mesaj de eroare :
"F: SourceDocuments (1) sectiune SalesInvoices (1) sectiune Invoice (1)
eroare structura: elementul 'InvoiceNo' ar fi trebuit sa apara de minimum 1 ori, dar apare efectiv de 0 ori"
Mentionez ca in aceasta luna nu s-au emis facturi catre clienti.
Astept sfatul d-voastra privind corectia acestei erori.
Va multumesc!

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: D 406

#2 Mesaj de hucecd »

Eroarea indică faptul că nu s-a putut asocia automat un cod de taxă la nivel de linie de factură.Această eroare poate să apară în următoarele secțiuni:GeneralLedgerEntries, SalesInvoices, PurchaseInvoices și Payments.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25868
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D 406

#3 Mesaj de tomac »

Eroarea este generată de validatorul de la ANAF care nu acceptă ca în secțiunea de facturi de vânzare să nu existe cel puțin o factură de vânzare. Sau una de cumpărare ori o încasare/plată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dumeav859
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 19, 2021 9:34 am

Re: D 406

#4 Mesaj de dumeav859 »

tomac scrie: Lun Feb 13, 2023 9:59 pm Eroarea este generată de validatorul de la ANAF care nu acceptă ca în secțiunea de facturi de vânzare să nu existe cel puțin o factură de vânzare. Sau una de cumpărare ori o încasare/plată.
Buna ziua. Exista in luna operatii cu furnizori (achizitii si plati). Doar pe modulul clienti, desi am sold initial, nu exista alte operatii. Cum pot corecta asa incat sa pot genera declaratia?
Va multumesc!

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: D 406

#5 Mesaj de manuelav »

tomac scrie: Lun Feb 13, 2023 9:59 pm Eroarea este generată de validatorul de la ANAF care nu acceptă ca în secțiunea de facturi de vânzare să nu existe cel puțin o factură de vânzare. Sau una de cumpărare ori o încasare/plată.
Atunci ce se intampla daca societatea nu are operatiuni in perioada raportata, nu poti depunde declaratia ?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: D 406

#6 Mesaj de ovidiuo »

@manuelav: Avand in vedere ca declaratia o depun firmele "cu greutate", as zice ca e imposibil sa nu aiba cel putin o factura de cumparare sau de vanzare !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25868
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D 406

#7 Mesaj de tomac »

Să vedem. E posibil să fi modificat ANAF chestia asta și în validator. Mai testăm :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

babanl
Mesaje: 7
Membru din: Vin Feb 06, 2015 2:29 pm

Re: D 406

#8 Mesaj de babanl »

E: MasterFiles (1) sectiune GeneralLedgerAccounts (1) sectiune Account (4) sectiune AccountID (1)
eroare regula: AccountID: ID-ul contului [1062] trebuie sa se gaseasca in planul de conturi.
E: MasterFiles (1) sectiune GeneralLedgerAccounts (1) sectiune Account (5) sectiune AccountID (1)
eroare regula: AccountID: ID-ul contului [1065] trebuie sa se gaseasca in planul de conturi.
cum pot corecta ,in planul de conturi si in balanta le am .nu inteleg ce nu este bine

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: D 406

#9 Mesaj de septimiuv »

Conturile alea nu mai există de multă vreme în planul de conturi standard. Folosește conturile corecte. Transferul sumelor îl poți face prin ecranul „Administrare - Întreținere BD - Modificare coduri”.

Încuiat