eroare la d112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
velcua
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 14, 2013 11:31 am

eroare la d112

#1 Mesaj de velcua »

buna ziua
cind vreau sa fac pdf-ul la d112 imi apare o eroare de genul ,ca saga a activat unele optiuni in Acrobat Reader si nu merge mai departe..am incercat cu reinstalare si saga (update) cit si acrobat ...?ms

velcua
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 14, 2013 11:31 am

Re: eroare la d112

#2 Mesaj de velcua »

:roll: :roll: :roll: :roll: mai are cineva sau eu sunt singurul?

luchianc987
Mesaje: 18
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

Re: eroare la d112

#3 Mesaj de luchianc987 »

restart la calculator
am trecut de faza asta , avem altele de nivelul 2 : EROARE - Sectiunea B.3 - nu ati completat B3_7S !
* EROARE - Sectiunea B.4 - B4_7C # B2_5C+B2_6C+B2_7C+B3_7C !
dupa ce treceti de faza cu adobe, asta va asteapta

velcua
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 14, 2013 11:31 am

Re: eroare la d112

#4 Mesaj de velcua »

@luchian ms...da ,am facut cam tot ce mi-a trecut prin minte,restartari,reinstalari,chiar si facut d112 pe un claculator care nu da eroare si exportat la mine pe calbinenteles nu merge :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: )..am mai intrebat pe cineva care foloseste saga si a zia ca a primit mail cu instructiuni cum sa modifica acrobat reader...binenteles ca eu nu am primit...o sa o las asa ,o sa platesc fara declaratie si incer dupa..poate ma ajuta amicul ,care a primit mailinca nu a facut d112) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:...pai daca o sa dam din "transee"in "transee"sa mai astepte..poate ne rupem gitu....incepe sa-mi fie dor de hirtoage si stampila :lol: :lol:

luchianc987
Mesaje: 18
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

Re: eroare la d112

#5 Mesaj de luchianc987 »

1. In anumite situatii, la generarea declaratiilor in format PDF, poate aparea mesajul "Acest document a activat caracteristici extinse in Adobe Acrobat Reader. Documentul a fost modificat de la crearea sa, iar utilizarea caracteristicilor extinse nu mai este disponibila. Contactati autorul versiunii initiale a acestui document."
Acest mesaj este provocat de programul Adobe Reader. Pentru rezolvare, parcurgeti urmatorii pasi:
a) Inchideti programul Adobe Reader;
b) Accesati calea "C:\Users\\AppData\Roaming\Adobe\Acrobat\DC\Security\". Atentie! Folderele sunt de tip hidden;
c) Redenumiti fisierul "addressbook.acrodata" in "addressbook.acrodata.old";

acesta este mail de la echipa saga si pentru care multumim mult!

velcua
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 14, 2013 11:31 am

Re: eroare la d112

#6 Mesaj de velcua »

@luchianc ms.merge.dar calea corecta e "C:\Users\<User NAme>\AppData\Roaming\Adobe\Acrobat\DC\Security"..lipsea acel<user name>..ms inca o data

luchianc987
Mesaje: 18
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

Re: eroare la d112

#7 Mesaj de luchianc987 »

:) am zis eu ca va prindeti :)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: eroare la d112

#8 Mesaj de aurel211252 »

Foarte corect luchianc987...Insa eu am folosit cele mentionate de tomac ,undeva pe forum...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

konteszvelleri
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 03, 2011 2:42 pm

Re: eroare la d112

#9 Mesaj de konteszvelleri »

Buna seara.
Lucrez cu programul Saga pe un PC cu sistem de operare WinXP Home. Am incercat sa redenumesc fisierul „adressbook.acrodata” in „adressbook.acrodata.old”, urmand urmatorii pasi: din fereastra Start am selectat Run, am scris %APPDATA%, am intrat in Adobe Acrobat in care aveam doua foldere (cu denumirile 10.0 si 11.0, probabil nr versiunilor Adobe, avand data crearii iulie 2014).
- Intai am intrat pe folderul 10.0 la Security si am redenumit fisierul „adressbook.acrodata” in „adressbook.acrodata.old” (fara sa apara vreun mesaj de atentionare). Am intrat apoi in Saga, am generat declaratia D112, care a dat acelasi mesaj „Acest document a activat caracteristici extinse in Adobe Acrobat..Contactati autorul versiunii....”. Am reintrat in Security si am parcurs pasii invers, redenumind „adressbook.acrodata.old” in „adressbook.acrodata”;
- Am incercat acelasi lucru si din folderul din Adobe 11.0...Aici a intervenit o alta situatie: dupa parcurgerea pasilor si redenumirea fisierului „adressbook.acrodata” in „adressbook.acrodata.old”, am intrat in Saga, am generat D112 si a aparut o fereastra albastra cu urmatorul mesaj: „Au fost gasite certificate autentificate din versiunea anterioara de Adobe Reader. Le importati?” si continua asa: „Toate certificatele autentificate care nu sunt importate in aceasta etapa vor fi disponibile in aceasta versiune Adobe Reader”, iar sub mesaj aveam doua optiuni pe care puteam da click: „Import” sau „Utilizare valoare implicita”...Nefiind sigura cum sa procedez mai departe, am preferat sa nu selectez nicio optiune si am inchis fereastra albastra cu un click pe coltul din dreapta-sus (X rosu). Am reintrat in folderul Adobe 11.0 la Security sa fac pasii invers, dar am observat ca s-a generat un fisier nou „adressbook.acrodata” cu data de azi 16.02.2023, pe langa fisierul „adressbook.acrodata.old” (redenumit tot azi). Pentru siguranta, am procedat la stergerea fisierului „adressbook.acrodata” creat azi 16.02.2023, apoi am redenumit „adressbook.acrodata.old” in „adressbook.acrodata”. Intrand iar in Saga si generand D112, a aparut acelasi mesaj „Acest document a activat caracteristici extinse in Adobe Acrobat..Contactati autorul versiunii....”.
Intrebarea este: prin selectia optiunii „Import” sau „Utilizare valoare implicita” de mai sus, s-ar putea rezolva problema la D112? Va multumesc! Iulia

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: eroare la d112

#10 Mesaj de aurel211252 »

Totusi ar fi bine un windows 10 instalat...Eu de aceea am renuntat la windows 7...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: eroare la d112

#11 Mesaj de vlada719 »

Buna dimineata.
Am incercat sa validez D112 si imi da erori la CM. A mai patit cineva ?

pomparaus
Mesaje: 4199
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: eroare la d112

#12 Mesaj de pomparaus »

Actualizeaza inca odata programul si devalideaza statul, actualizeaza date, validare si generare 112.

caileanuc
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am

Re: eroare la d112

#13 Mesaj de caileanuc »

Buna seara,
E foarte interesant, am instalat ultima versiune 557. Pot genera orice declaratie pe 2023 (300,390,394 ) , insa nu si D112 pe ianuarie 2023...apare acel mesaj "This document enabled extended features in Adobe Reader......."
Am redenumit si acel fisier addressbook.acrodata punandu-i extensia".old". Nici o rezolvare... ce as mai putea sa fac ?

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: eroare la d112

#14 Mesaj de nitum187 »

O actualizare? Eventual dezinstalat si instalata ultima versiune, un restart la pc? Eu folosesc DC...
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

kovacsm344
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 07, 2019 12:00 pm

Re: eroare la d112

#15 Mesaj de kovacsm344 »

luchianc987 scrie: Joi Feb 16, 2023 11:31 am restart la calculator
am trecut de faza asta , avem altele de nivelul 2 : EROARE - Sectiunea B.3 - nu ati completat B3_7S !
* EROARE - Sectiunea B.4 - B4_7C # B2_5C+B2_6C+B2_7C+B3_7C !
dupa ce treceti de faza cu adobe, asta va asteapta
Buna ziua,
cum se rezolva aceasta eroare?

Scrie răspuns