Ajustare Tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Ajustare Tva

#1 Mesaj de neamtun »

In ianuarie 2021 se achizitioneaza o cladire cu taxare inversa , tva=186.200 lei.
In ianuarie 2023 se factureaza chiria fara tva la inchirierea cladirii.

Este corect calculul?
186200/20=9310 tva anual
Nota contabila:
635=4426 9310

-Nota contabila se introduce manual in note contabile?
-La ce rand din decontul de Tva se trece ajustarea ?
-In jurnalul de cumparari nu apare suma de 9310 lei.

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare Tva

#2 Mesaj de tomac »

Ajustarea se face pentru toată valoarea TVA relativ la perioadă rămasă din cei 20 de ani, nu doar pentru TVA aferent anului curent. Se ajustează întreg TVA. Dacă firma va avea activitate economică cu operațiuni impozabile, se face ajustare negativă la întreg TVA relativ la perioada rămasă din cei 20 de ani.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: Ajustare Tva

#3 Mesaj de chiritam940 »

Si eu am inteles ca si neamtun:
,, In situatia in care cladirea este inchiriata in regim de scutire conform Art.292 alin.(2) alin.f) din Legea nr.227/2015 privind Noul Cod fiscal, se efectueaza ajustare TVA deductibila, tinand cont de prevederile Art.305 alin. (2), (3) si (4) .

In perioada de ajustare prevazuta la art. 305 alin.(2) din Codul fiscal, in situatia in care intervin situatiile prevazute la art. 305 alin.(4) din Codul fiscal, se ajusteaza taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta bunurilor de capital si se evidentiaza in decontul de taxa aferent perioadei fiscale in care a intervenit evenimentul care a generat ajustarea'' . Unde gasim mai explicit aceasta situatie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare Tva

#4 Mesaj de tomac »

Și scrie acolo că se ajustează doar pentru anul în curs? Asta ați înțeles din acel text?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: Ajustare Tva

#5 Mesaj de chiritam940 »

https://www.ceccarbusinessmagazine.ro/regimul-contabil-si-fiscal-privind-ajustarea-tva-in-cazul-bunurilor-de-capital-a1523/, aici sunt exemple si toate spun ca ajustarea e anuala.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: Ajustare Tva

#6 Mesaj de chiritam940 »

(5) Ajustarea taxei deductibile se efectuează astfel:
a) pentru cazurile prevăzute la alin. (4) lit. a), ajustarea se efectuează în cadrul perioadei de ajustare prevăzute la alin. (2), pentru o cincime sau, după caz, o douăzecime din taxa dedusă iniţial, pentru fiecare an în care apare o modificare a destinaţiei de utilizare. Ajustarea se efectuează în perioada fiscală în care intervine evenimentul care generează obligaţia de ajustare sau, după caz, în ultima perioadă fiscală a fiecărui an, în condiţiile prevăzute prin normele metodologice. Prin excepţie, în cazul trecerii persoanei impozabile de la regimul normal de taxare la regimul de scutire pentru întreprinderile mici prevăzut la art. 310, precum şi în cazul livrării bunului de capital în regim de scutire conform art. 292, ajustarea deducerii se face o singură dată pentru întreaga perioadă de ajustare rămasă, incluzând anul în care apare modificarea destinaţiei de utilizare;

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare Tva

#7 Mesaj de tomac »

Da, scuze, m-am blocat la altceva de la art.305.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: Ajustare Tva

#8 Mesaj de chiritam940 »

multumesc oricum pentru discutia pe marginea subiectului! O zi minunata!

ionescui187
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 16, 2015 3:33 pm

Re: Ajustare Tva

#9 Mesaj de ionescui187 »

Buna ziua, si eu ma confrunt cu asta si mai am o nelamurire: nota contabila si ajustarea in decontul de TVA se fac o singura data pe an cu suma rezultata din calculul anual sau ar trebui in fiecare luna (eventual trimestru, in fuctie de cum depunem decontul de tva)?

Din exemplele gasite la CECAR am dedus ca se poate face o singura inegistrare pe an, asa am procedat in 2021 si 2022, cu nota contabila+ inregistrare in decont facute in decembrie, dar anul acesta vom factura chirie fara tva doar pana la jumatatea anului, urmand ca in a doua jumatate sa facturam cu tva, evident dupa ce notificam ANAF in acest sens. Ma poate sfatui cineva cum/cand fac inregistrarile corespunzatoare? Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare Tva

#10 Mesaj de tomac »

În ultima lună în care realizați operațiuni scutite fără drept de deducere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns