rubrici bacsis nota de plata-Publine-cum cere ANAF

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
popac29
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 16, 2013 3:03 pm

rubrici bacsis nota de plata-Publine-cum cere ANAF

#1 Mesaj de popac29 »

Buna ziua vin cu rugamintea daca se poate sa adaugati la publine o rubrica pentru bacis dupa cum cer cei de la ANAF.
„Operatorii economici (...) au obligația de a înmâna clientului o notă de plată, în prealabil emiterii bonului fiscal, în care sunt prevăzute rubrici destinate alegerii de către client a nivelului bacșișului oferit, între 0% și 15% din valoarea consumației. Nota de plată trebuie să conțină și o altă rubrică în care clientul să poată înscrie suma oferită drept bacșiș, în valoare absolută, dacă acesta optează pentru acest mod de stabilire a valorii bacșișului acordat”, scrie în Legea bacșișului, aceasta fiind prevederea indicată de MF mai sus.
Va multumesc anticipat .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24152
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: rubrici bacsis nota de plata-Publine-cum cere ANAF

#2 Mesaj de balazse »

Este trecut procentaj sau separat suma. Nu ii ok asa?

popac29
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 16, 2013 3:03 pm

Re: rubrici bacsis nota de plata-Publine-cum cere ANAF

#3 Mesaj de popac29 »

Nu este bine pentru ca se considera ca treci direct pe nota bacsisul(ca si cand ii impui) .Asa dupa cumzicr ei ai totalul de la nota de plata si sub totalul de la nota de plata ai rubrici cu 10% din nota de plata ,15 % din nota de plata si rubrica goala in care trece clientul cat lasa .Va las model ca sa vedeti jos .E mult mai logic si mult mai util pentru inchiderea bonului si nu lasa loc de interpretare.Si inchiderea este mult mau usoara sti din start din nota de plata cat ti-a lasat.Asa din publine cum e acum tu dai nota de plata fara bacsis pentru ca daca il treci din start se considera abuz .Dupa care clientul iti lasa tipsul .Dupa care tu inchizi bonul intorucand tipsul valoric si probabilitatea si pentru client psihologic este sa lase mai putin de 10% sau nevazand rubrica de bacsis cum este mai la toate locatile sa nu lase deloc .Daca se poate ca in modelul atasat ar fi perfect.
Fişiere ataşate
WhatsApp Image 2023-02-22 at 18.39.38.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-22 at 18.39.38.jpeg (154.24 KiB) Vizualizat de 1417 ori

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: rubrici bacsis nota de plata-Publine-cum cere ANAF

#4 Mesaj de pascutac »

@popac29 Legea nr. 376/2022, Articolul 2^3, Al. 3
Operatorii economici prevăzuți la alin. (1) au obligația de a înmâna clientului o notă de plată, în prealabil emiterii bonului fiscal, în care sunt prevăzute rubrici destinate alegerii de către client a nivelului bacșișului oferit, între 0% și 15% din valoarea consumației. Nota de plată trebuie să conțină și o altă rubrică în care clientul să poată înscrie suma oferită drept bacșiș, în valoare absolută, dacă acesta optează pentru acest mod de stabilire a valorii bacșișului acordat.
Nota de plată din PubLine este conform legii. Dacă vrei să lași bacșis de 7%, scrii 7%, nu impui 15%, 10% sau 5 %. La fel de bine poți scrie și la valoare fixă. Ba chiar mai mult exemplul prezentat de tine te obligă la bacșiș procentual de 10 sau 15%, dacă eu vreau să las 5%, îmi scot calculatorul și calculez valoarea de 5% apoi o scriu pe bon?

popac29
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 16, 2013 3:03 pm

Re: rubrici bacsis nota de plata-Publine-cum cere ANAF

#5 Mesaj de popac29 »

Nu a zis nimeni ca impui !Este o recomandare in practica generala sa lasi 10% ce vine sub 10 % automat nu sta nimeni sa calculeze si trece la custom tip ce vrea sa lase .Dar pentru a fluidiza incasarea notelor si a avea o perceptie de pragurile procentuale general acceptate este bine sa se vina in sprijin cu aceste rubrici care inca o data SUNT RECOMANDARI SI NU SUME INTRODUSE IN NOTA DE PLATA CA SI CAND CLIENTUL ESTE OBLIGAT SA LE PLATEASCA .In publine cum este acum.... ce fac dupa ce ii dau nota ii spun sa treaca pe langa total cu pixul cat vrea sa lase ?Sau il intreb eu de fiecare data cat vrea sa lase ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24152
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: rubrici bacsis nota de plata-Publine-cum cere ANAF

#6 Mesaj de balazse »

Chiar asta este esenta, clientul trebuie sa treaca cu pixul suma sau procentul, iar pe baza datelor de pe nota de plata emiti bonul.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: rubrici bacsis nota de plata-Publine-cum cere ANAF

#7 Mesaj de pascutac »

Pe lângă nota de plată îi pui și un pix. În cel mai rău caz, rămâi și fără bacșis și fără pix. :lol:
Dar lăsând gluma la o parte din punctul meu de vedere nota de plată din PubLine este cam cea mai corectă.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25992
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: rubrici bacsis nota de plata-Publine-cum cere ANAF

#8 Mesaj de tomac »

@popac - eu când văd procente trecute acolo mă înfior. De ce să-mi recomande cât să las? Legal așa ceva nu ai voie. Legea spune clar că trebuie să apară rubrică în care CLIENTUL ÎNSCRIE ce sumă sau procent lasă, dacă vrea să lase. Doar atât spune. E drept că nu interzice să pui ceva predefinit, dar când pretipărești niște procente poți induce în eroare clienții care nu sunt avizați. Ceea ce nu e tocmai recomandat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns