Import dbf Achitari / Neachitat

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
ferenczz313
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 19, 2021 7:12 pm

Import dbf Achitari / Neachitat

#1 Mesaj de ferenczz313 »

Buna ziua.
Am o interfață export dbf dintr-un ERP și nu înțeleg de ce toate ieșirile și intrările se preiau în SAGA ca fiind Neachitate (Câmpul Neachitat este egal cu câmpul Total). Există o metodă, un câmp, ceva ce nu este în documentație cu care pot specifica acest lucru la export?
Am incercat deja să adaug un câmp numit NEACHITAT la ieșiri, dar nu a rezolvat problema.
Am încercat să leg ieșirile cu articole contabile - extrasele de casa sunt exportate acolo - cu metoda de a completa NR_DOC la export NC cu numărul ieșirii aferente - nu a rezolvat problema.

Am observat, că dacă fac export xml, campul NEACHITAT ramâne 0 la ieșiri, exact ceea ce mi-ar trebui mie la exportul dbf.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import dbf Achitari / Neachitat

#2 Mesaj de balazse »

Din cate stiu eu este normal ca la import sa iti apara neachitat, pana cand factura nu este asociata la o incasare/plata. La DBF incasarile/platile sunt importate ca si note contabile.
La XML este posibil, din cate am observat, ca la importul de incasare/plata sa oferi detalii despre ID-ul facturii si atunci se face asocierea automata, nu este nevoie de reasociere ca si la fisierele DBF.

Incasare:
<FacturaID> (Opţional - necesar pentru identificarea facturii încasate dacă aceasta a fost importată dintr-un XML)
<FacturaNumar> (Opţional - permite identificarea facturii dupa număr)
Factura:
<FacturaID> sau <GUID_factura> (Opţional, ID unic, din aplicatia proprie, pentru identificarea încasării. Asocierea cu ID-ul unic din Saga se salvează în baza de date, pentru identificare ulterioară).

ferenczz313
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 19, 2021 7:12 pm

Re: Import dbf Achitari / Neachitat

#3 Mesaj de ferenczz313 »

Asta ar fi întrebarea: Dacă se poate asocia incasarile/platile la facturi la import dbf. Fiindca ERP-ul stie chestia asta, deci a-și putea asocia platile, numai nu știu cum.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import dbf Achitari / Neachitat

#4 Mesaj de tomac »

Nu se pot asocia. Doar dacă preluați un XML cu încasări în care să fie și factura completată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Import dbf Achitari / Neachitat

#5 Mesaj de hucecd »

Cel mai bine se face asa cum au spus si colegii mei din fisier xml. Ca sa faci asocierea daca importi din dbf este nevoie de un program (robot) care sa faca acest lucru. Pe vremuri cand nu exista in Saga posibilitatea de import din xml ci doar din dbf am facut un program care sa faca acest lucru.

ferenczz313
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 19, 2021 7:12 pm

Re: Import dbf Achitari / Neachitat

#6 Mesaj de ferenczz313 »

Da ... în fine. Am făcut un hibrid - intrările/ieșirile, notele contabile, etc. sunt exportat cu dbf, incasările/plățile sunt exportate via xml. Probabil o să fac exporturile facturilor in valută tot cu xml, fiindcă cu dbf nu am reușit să specific moneda. Mi se pare contraproductiv ca pentru exportarea totală a datelor dintr-un erp trebuie să facem astfel de vrăjeli, dar ... asta e: trăim în România și asta ne ocupă tot timpul. Mulțumesc pentru răspunsuri prompte.

Scrie răspuns