configurare Saga C, productie, casa de marcat

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
musteaa393
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 08, 2017 9:47 am

configurare Saga C, productie, casa de marcat

#1 Mesaj de musteaa393 »

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca e bine cum am gandit. La o pizerie, neplatitoare de tva, cu casa de marcat, am 2 gestiuni : bucatarie ( pt receptie si productie) si pizerie pt vanzare. Gestiunea bucatarie, evidenta cantitativ valorica, receptie materii prime, configurare retete , productie . Din TRANSFER pot duce produsul finit din gestiunea BUCATARIE in marfa in gestiune PIZERIE? Gestiunea PIZERIE o configurez cantitativ valoric la pret de vanzare, sa am receptie cu PV, si apoi sa leg casa de marcat la program sa scada direct din gestiune. Ideea e sa tin eu evidenta primara si contabilei sa ii dau doar situatiile. Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: configurare Saga C, productie, casa de marcat

#2 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi cantitativ-valoric, de ce mai vrei o evidenta la pret de vanzare?
Pretul de vanzare se poate seta pentru fiecare articol in meniul "articole".

musteaa393
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 08, 2017 9:47 am

Re: configurare Saga C, productie, casa de marcat

#3 Mesaj de musteaa393 »

Multumesc

sandulescum593
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 09, 2016 1:13 pm

Re: configurare Saga C, productie, casa de marcat

#4 Mesaj de sandulescum593 »

buna ziua! la preluarea unei baze de date s-a intamplat urmatoarea chestieȘ unele gestiuni nu mai pot fi modificate, adica, am bere in gestiune RASINOASE si nu pot sa modific sa reflecte exact tipul de gestiune care ar fi corect. cum as putea sa fac lucrul acesta? multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: configurare Saga C, productie, casa de marcat

#5 Mesaj de balazse »

Cum adica unele gestiuni nu mai pot fi modificate? Ce doresti sa modifici, cumva denumirea?
Daca unele produse au stoc in gestiunea gresita, de ce nu le transferi in gestiunea corecta?

mirona887
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 26, 2024 2:22 pm

Re: configurare Saga C, productie, casa de marcat

#6 Mesaj de mirona887 »

Buna ziua. Vin si eu cu o situatie asemanatoare.Cumpar marfa paletata,care o bag in depozit pe cantitativ-valoric,dupa care o dezmembrez in produse si o trimit spre gestiunea Magazin,care este tot pe cantitativ-valoric.Problema este ca,lucrand cu marketline,in raportul de gestiune mi se scade la pretul de achizitie. Deci nu imi calculeaza adaosul.Oare unde gresesc?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: configurare Saga C, productie, casa de marcat

#7 Mesaj de balazse »

Si daca ai o evidenta cantitativ-valorica, de ce ai dorii sa te chinui cu o evidenta la pret de vanzare? Nu vei avea ados pe 378, ci diferenta se va vedea intre venit si cheltuieli.

mirona887
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 26, 2024 2:22 pm

Re: configurare Saga C, productie, casa de marcat

#8 Mesaj de mirona887 »

Buna dimineata. Eu nu am nici o problema ca nu mi se scade fara adaos. Insa contabilaii spune ca nu bate raportul de gestiune.Mai exact,in raportul de gestiune se scade marfa vanduta fara adaos.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: configurare Saga C, productie, casa de marcat

#9 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi cantitativ-valoric la pret de achizitie nu ai nevoie de "raport de gestiune", stocul il vezi la situatie stocuri.

Scrie răspuns