D112 in cazul concediului de boala in cazul CIM part time fara stagiu de cotizare completa

Mesaj
Autor
csomore294
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mai 03, 2016 3:58 pm

D112 in cazul concediului de boala in cazul CIM part time fara stagiu de cotizare completa

#1 Mesaj de csomore294 »

Buna ziua,
Salariat medic cu cim in afara functiei de baza, avea in aprilie 2022 un certificat de concediu medical boala 741 (de fapt risc maternal) dar medicul de familie a categorizat in 01 - boala obisnuita, deci necesita cele 126 zile stagiu, insa avea doar 125 zile de cotizatie la locul de munca in afara functiei de baza. Astfel la locul de munca principal nu s-a pus problema zilelor de cotizatie, doar la locul de munca part time. Cei de la Casa de sanatate nu accepta plata indemnizatiei,aceasta partida cu Casa de sanatate am pierdut deja, numai ca imi cer si modificarea declaratiei 112, deci trebuie modificat si statul. Numai ca declaratia modificata nu pot depune din cauza diverselor erori: ori cod boa 01 deci dupa 5 zile trebuie sa fie platita de CCI; daca pun CCI, nu are suficiente zile de stagiu, etc.
Am verificat discursurile pe forum, am incercat si cu sfatul privind modificarea la zero a veniturilor de baza pentru media zilnica in concedii medicale, dar la delaratie imi da si asa eroare. Am incercat si prin schimbarea fondului de la CCI in FS, tot eroare imi da la generarea declaratiei. Nu mai am idee cum ar trebui procedat corect sa trec peste aceasta problema, mai ales ca este si urgent, banca asteapta depunerea bilantului.
Va rog sa ma ajutati, cum trebuie procedat in cazul de fata?

grecus265
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 11, 2017 9:52 am

Re: D112 in cazul concediului de boala in cazul CIM part time fara stagiu de cotizare completa

#2 Mesaj de grecus265 »

indiferent de codul bolii,daca nu are stagiu de cotizare nu se poate plati.

csomore294
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mai 03, 2016 3:58 pm

Re: D112 in cazul concediului de boala in cazul CIM part time fara stagiu de cotizare completa

#3 Mesaj de csomore294 »

Asa si este, desi corct ar fi sa corecteze medicul codul eronat din certificat, dar spitalul (locul de munca principal) nu va modifica statele de plata, balantele si declaratia pentru ca la noi, la locul de munca secundar sa fie mai usor. Deci eu trebuie sa depun rectificative pentru lunile in cauza, problema este ca nu imi lasa in saga modificare astfel incat sa fie acceptat la anaf.

curelaruc491
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 12, 2019 11:08 am

Re: D112 in cazul concediului de boala in cazul CIM part time fara stagiu de cotizare completa

#4 Mesaj de curelaruc491 »

Buna ziua, va cer sprijin in urmatoarea problema. Am un Concediu medical fara stagiu de cotizare, stiu ca nu se plateste, dar as vrea sa stiu daca ma inregistrez cu el in programul de salarii. Daca da , va rog sa ma ajutati cu modalitatea de completare . As vrea sa mai stiu, daca sunt probleme cu declaratia 112. Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

gheorghei642
Mesaje: 754
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: D112 in cazul concediului de boala in cazul CIM part time fara stagiu de cotizare completa

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Se inregistreaza in State salarii ecram dedicat Concedii medicale, cu toate informatiile cerute de aplicatie, mai putin sumele aferente.
Timpul de lucru se modifica corespunzator in pontaj si stat de salarii.
D112 se valideaza, in asfel de situatie, cu atentionari.
Daca in aceeasi perioada de raportare mai sunt si alte certificate de concedii medicale si se editeaza formularul de Cerere restituire indemnizatii din FNUAS atasati si certificatul medical-exemplarul roz, in cauza.

Scrie răspuns