declarare obligatii sentinte judecatoresti

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
velescuo779
Mesaje: 44
Membru din: Lun Feb 06, 2006 12:00 am
Localitate: resita
Contact:

declarare obligatii sentinte judecatoresti

#1 Mesaj de velescuo779 »

SENTINTA:

Obligă pe pârât să calculeze şi să plătească reclamanţilor despăgubiri reprezentând salariul de bază şi creşterile salariale, începând cu data de 01.01.2019 şi până la data pronunţării hotărârii, în raport de funcţiile deţinute, în conformitate cu Anexa nr. VII, art. 1 şi următoarele din Legea nr. 153/2017, actualizate cu indicele de inflaţie şi cu dobânda legală penalizatoare, aferentă acestor despăgubiri, calculată de la data scadenţei şi până la data plăţii efective. Fără cheltuieli de judecată. Executorie de drept. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare(institutie bugetara).

Plecand de la aceasta sentinta judecatoreasca si tinant cont de art.6, alin.1 din Ordonanţa de urgenţă nr. 130/2021 privind unele măsuri fiscal-bugetare, prorogarea unor termene, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative- a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu;

In urma sentintei judecatoresti sunt obligat:

A) sa depun imediat declaratiii rectificative D112 pentru fiecare luna din perioada respectiva pentru contributii sociale, iar drepturile salariale rezultate sa fie platite anual, scadentate, procentual(5%, 10%...35%) in baza art.6, alin.1 dinOG 130/2021 si declararea impozitului in luna platii drepturilor salariale(acest lucru mi-ar ingreuna bugetul)

B) in primul an sa fac plata drepturilor salariale pt 5% din suma si sa depun D112 rectificativa doar pentru 5% din drepturile salariale (ar fi imposibil sa stabilesc pentru ce persoane si ce sume ar intra in 5%).

V-as ruga respectuos sa precizati doar care varianta este legala cu specificarea prevederilor legale care se impun pentru varianta respectiva.

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: declarare obligatii sentinte judecatoresti

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Daca plata sumei prevăzuta prin hotărâre judecătoreasca are ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile și autoritățile publice, devenita executorie în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2022 - art.6 (1) din Ordonanta de urgenta nr. 130 din 17 decembrie 2021privind unele măsuri fiscal-bugetare, prorogarea unor termene, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative;
Aveti in vedere, procedura de efectuare a plății titlurilor executorii, stabilita prin ordin al ordonatorului principal de credite, cu respectarea termenelor prevăzute la art.6 alin. (1).

Avatar utilizator
velescuo779
Mesaje: 44
Membru din: Lun Feb 06, 2006 12:00 am
Localitate: resita
Contact:

Re: declarare obligatii sentinte judecatoresti

#3 Mesaj de velescuo779 »

intrebarea era cu totul alta.....una este declararea si alta este plata ....stiu si eu art.6, alin.1 din OG130/2021.

Scrie răspuns