IMOBILIZARI PFA NEDEDUCTIBILE

Mesaj
Autor
domnicia
Mesaje: 29
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

IMOBILIZARI PFA NEDEDUCTIBILE

#1 Mesaj de domnicia »

Buna ziua, va rog o opinie in urmatoarea speta.
O Pers.Fizica Autorizata- cabinet medical individual, a achizitionat cu credit pe PFA , un spatiu compus din 2 apartamente. Un apartament il foloseste pentru sediul propriului cabinet, iar celalalt l-a dat in comodat sotiei, tot PFA- Cabinet medical individual.
Consider ca amortizarea pentru cabinetul dat in comodat sotiei, este nedeductibila , dat fiind ca sunt persoane afiliate, iar spatiul respectiv nu este folosit pentru obtinerea de venituri economice proprii . Cum sa inregistrez amortizarea , astfel incat la final de an sa nu apara la cheltuieli deductibile cu amortizarea ?
Multumesc, o zi cu spor sa aveti !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: IMOBILIZARI PFA NEDEDUCTIBILE

#2 Mesaj de tomac »

Nicio proprietate imobiliară nu poate fi cumpărată de către CMI. Eventual pe CNP cu contract de superficie pentru CMI.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

domnicia
Mesaje: 29
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

Re: IMOBILIZARI PFA NEDEDUCTIBILE

#3 Mesaj de domnicia »

Eu intrebam de o modalitate de a inregistra ca nedeductibila amortizarea cu spatiul dat in comodat sotiei.
Ai un raspuns pentru asta, tomac ? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: IMOBILIZARI PFA NEDEDUCTIBILE

#4 Mesaj de tomac »

Ținând o evidență extracontabilă. Și introducând o plată negativă, prin deconturi, pe un tip de operații nepreluat în RJIP și cu tip plată - cheltuială deductibilă, cu valoarea ce nu se deduce la finele anului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns