Configurare Marketline intr-o locatie remote

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
grozavm
Mesaje: 6
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:58 pm

Configurare Marketline intr-o locatie remote

#1 Mesaj de grozavm »

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu configurarea aplicatiei Marjetline pentru a rula in doua locatii
Conditii de functionare:
In discutie este o firma care detine un magazin ce comercializeaza materiale tehnice (suruburi, rulmenti, vopsele etc) si care doreste sa deschida inca un magazin intr-o alta localitate.
Magazinul nou din locatia B nu va fi aprovizionat direct de la furnizori marfa fiind receptionata in MagazinulA si apoi transferata in Magazinul B (atat fizic cat si scriptic) (este cerinta proprietarilor !)

Locatia A (MagazinA)
- locatia are SAGA si Marketline instalate si functionale (functioneaza cu SAGA si Marketline de cateva saptamani, inca mai sunt mici necunoscute...)
- s-a definit o gestiune MagazinA din care se face vanzarea
- pentru magazinul B se va defini o noua gestiune Magazin B

Iata cum intentionez sa conectez magazinul B (aici doresc ajutor pentru a face totul OK)
- voi conecta cele doua magazine printr-o aplicatie de VPN software (Hamachi de exemplu)
- dau share folderului SAGA de pe calculatorul din Magazinul A respectiv mapez share-ul in Magazinul B
- configurez Marketline in Magazinul B pentru a utiliza baza de date din Magazinul A cu target pe gestiunea MagazinB
Practic in aceasta configuratie aplicatia Marketline din Magazinul B va accesa baza de date SAGA doar pentru actualizarea nomenclatoarelor si a stocurilor dimineata si transferul vanzarilor/incasarilor la inchidere (eventual sincronizari in timpul zilei pentru actualizare preturi etc)
Credeti ca va functiona ?
Transferul marfurilor in Saga de be Gestiunea A pe gestiunea B cred ca nu va fi o problema dar pot utiliza bonul de transfer ca si document de transport ?

O alta intrebare careia nu i-am gasit raspuns: Daca am clientul X care cumpara diferite marfuri in timpul lunii cu bon fiscal si solicita la finalul lunii o factura o pot face din Marketline ?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Configurare Marketline intr-o locatie remote

#2 Mesaj de tomac »

Eu aș merge pe client-server la SAGA. SAGA pe share prin rețea virtuală va merge greu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

grozavm
Mesaje: 6
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:58 pm

Re: Configurare Marketline intr-o locatie remote

#3 Mesaj de grozavm »

tomac scrie: Vin Apr 07, 2023 8:48 pm Eu aș merge pe client-server la SAGA. SAGA pe share prin rețea virtuală va merge greu.
Pai si pe client-server tot prin VPN va trebui realizata comunicatia.
Dat fiind ca la Magazinul B (care este in alta localitate) nu se va opera in SAGA nu vad de ce as folosi aceasta varianta.
Posibil sa gresesc, sa vad eu situatia prea "inginereste"

Week-end fain tuturor

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Configurare Marketline intr-o locatie remote

#4 Mesaj de stroer1948 »

tomac are dreptate. prin client-server nu ai nevoie de VPN, ci de adresa IP a serverului (duck dns daca nu ai IP fix la server) si sa ai deschise portul 3060 (verifici aici https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/).

Pe calculatorul de la magazinul nou, nu cred ca vei avea nevoie neaparat de SAGA-clienti, ci doar de Markeline, pe care il vei configura sa se conecteze direct la SAGA-server (prin IP).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Configurare Marketline intr-o locatie remote

#5 Mesaj de tomac »

Are nevoie și de SAGA o singură dată, setat client-server-client, pentru ca fișierul de configurare Marketline să-și ia datele firmei. E suficient să fie versiunea gratuită instalată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns