Depunere rectificativa 300 (TVA )prin SPV

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
mardaree
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 09, 2014 11:51 am

Depunere rectificativa 300 (TVA )prin SPV

#1 Mesaj de mardaree »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati intr-o problema, si anume : vreau sa depun rectificativa la 300 pe trimestrul IV 2022 prin SPV si nu reusesc. Ma autentific cu tokenul pe societatea respectiva si mai departe cum fac? Ma duc pe depunere declaratii, atasez pdf-ul cu declarartia corecta si timit ca la orice declaratie? Cand depuneam la ghiseu trebuia sa depun si o cerere in care se specificau corectiile pe fiecare rand, jurnalul de cumparari si cel de vanzari. Astea cum le trimit? Va multumesc !

momird
Mesaje: 11
Membru din: Mar Aug 31, 2021 10:08 am

Re: Depunere rectificativa 300 (TVA )prin SPV

#2 Mesaj de momird »

D300 NU are rectificativa. Depui cererea de corectie de care ai pomenit cu jurnalele exact cum le depuneai la ghiseu, scanate si declaratia corecta semnata electronic.
Se depune pe la <Formular Contact> din stanga sus dupa ce te autentifici in SPV.
De acolo alegi CUI-ul pentru care depui, dupa care alegi <Asistenta si indrumare de specialitate ... > dupa care alegi <TVA>, dupa care scri cateva randuri ( introducere din cererea de corectare eventual) , atasezi fisierele sau ZIP-ul si gata. Vei primii un numar de inregistrare.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Depunere rectificativa 300 (TVA )prin SPV

#3 Mesaj de roncovf »

ii?

mardaree
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 09, 2014 11:51 am

Re: Depunere rectificativa 300 (TVA )prin SPV

#4 Mesaj de mardaree »

Da, am rezolvat. Stiu ca nu are o declaratie rectificativa. Departamentul declaratii din cadrul ANAF in baza celor depuse de mine fac rectificarile in decont.Trebuia sa gasesc o formulare pt a ma face inteleasa si sa nu scriu prea mare povestea. Intre timp am reusit sa rezolv. Dupa ce ma autentificam, eu ma duceam pe depunere declaratii, in loc de FUC. Multumesc frumos momird pt raspuns. O seara faina!

Scrie răspuns