impozit pentru venit din exploatare resurse naturale

Mesaj
Autor
baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

impozit pentru venit din exploatare resurse naturale

#1 Mesaj de baldaul »

Buna ziua ,
doresc sa intreb daca exista colegi care ma pot indruma in urmatoarea speta:
Societatea a carei evidenta urmeaza sa o conduc, va exploata resurse naturale respectiv piatra dintr-o cariera . ( cod caen 0811) A obtinut licenta de exploatare, a platit taxe de prospectiune, etc...
Materia prima extrasa din acesta cariera (blocul de piatra) este adus in alt punct de lucru al societatii (intr-o fabrica) unde este prelucrat sub forma de diverse produse finite -placaje , borduri, pavele -Aceste produse nu isi modifica structura (raman tot piatra) si nu sunt cotate la bursa.
Societatea este obligata sa plateasca 0.5% impozit pe veniturile obtinute din exploatarea resursei minerale , respectiv acesta piatra extrasa din propria cariera si sa declare lunar in D100 ?
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: impozit pentru venit din exploatare resurse naturale

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu zic ca da : ar trebui sa declari/adaugi in vectorul fiscal "impozit pe veniturile din activit.de expl.a resurselor naturale, altele decat gazele naturale si lunar depui D100 pct.712 cu zero sau valoarea rezultata din 0.5% la valoarea facturata.

popae45
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 29, 2021 8:04 am

Re: impozit pentru venit din exploatare resurse naturale

#3 Mesaj de popae45 »

Trebuie declarat si plati, acum am avut control de la ANAF si au venit special pt 0.5% cat timp ai permis valabil este obligatoriu.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: impozit pentru venit din exploatare resurse naturale

#4 Mesaj de baldaul »

popae45 scrie: Mar Mar 12, 2024 5:06 pm Trebuie declarat si plati, acum am avut control de la ANAF si au venit special pt 0.5% cat timp ai permis valabil este obligatoriu.
Multumesc frumos . Da am tot studiat speta si Codul Fiscal si am ajuns la concluzia dvs. Am facut modificare in vector si am calculat si achitat 0.5 % impozit lunar pentru veniturile obtinute din acesta activitate.

Scrie răspuns