Expediere marfa prin curierat si incasare ramburs prin banca

Mesaj
Autor
chindrist
Mesaje: 45
Membru din: Mar Iul 08, 2014 4:34 pm

Expediere marfa prin curierat si incasare ramburs prin banca

#1 Mesaj de chindrist »

Am nevoie de ajutorul vostru :)
Sunt o firma platitoare de TVA, cu TVA la incasare.
Expediez comenzi prin firma de curierat si incasez cu ramburs prin banca.
Fac inregistrarile 4111= 701;4427
NC461=4111
si incasarea 5121=461
Nici la momentul inreg 461=4111 si, nici la momentul inregistrarii 5121=461 nu imi aduce TVA-ul in NC, cum imi aduce, de ex la o incasare directa prin banca sau casa.
Trebuie sa evidentiez cu NC TVA-ul la momentul incasarii efective a sumelor sau gresesc eu ceva la inegistrari si, programul poate sa ma ajute pt a evidentia toate informatiile corect.

Multumesc cu anticipatie, pentru ajutor

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Expediere marfa prin curierat si incasare ramburs prin banca

#2 Mesaj de pomparaus »

In baza a ce faci acea NC manuala 461=4111? Tocmai acesta e motivul pt.care TVA-ul 4428 nu devine 4427 pt.ca tu ar trebui sa te pozitionezi pe factura si sa faci incasare din factura prin 461, daca intr-adevar e corect ceea ce faci (eu ma indoiesc, dar tu stii mai bine ce documente ai care stau la baza acelei NC...) In situatia ta clienti, facturile apar incasate?!
Ok, trimiti marfa prin curierat, dar tu incasezi efectiv banii de la acea firma de curierat prin banca la o data ulterioara : aceasta data eu o vad pentru cand TVA-ul devine colectat "la incasare".
Cred ca TVA-ul tau devine exigibil (colectat) in momentul incasarii lui prin banca si nu au sens acele NC prin 461: lucrezi incasarea acelei facturi strict prin banca la data incasarii prin banca.

chindrist
Mesaje: 45
Membru din: Mar Iul 08, 2014 4:34 pm

Re: Expediere marfa prin curierat si incasare ramburs prin banca

#3 Mesaj de chindrist »

Multumesc mult pentru raspuns. Am inteles ce mi-ai zis si, da eu gresesc cu acele NC.
Intr-adevar eu trebuie sa fac incasarea prin 461, dar nu neaparat cand imi intra banii in cont.
Ce fac daca firma de curierat nu imi vireaza banii?
Sunt intr-o astfel de situatie. Nemo si-a insusit o suma semnificativa de bani si, acum sunt in insolventa.
Suma, pana la virarea banilor in cont, o pun pe 461 cu analitic (acum lucrez cu FAN), in baza contractului incheiat cu firmele de curierat

Scrie răspuns