Indici cote neplatitor de TVA

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
radud14
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 14, 2023 12:53 pm

Indici cote neplatitor de TVA

#1 Mesaj de radud14 »

Buna ziua! Am un bar si folosesc Publine si am trecut de la platitor de TVA la neplatitor de TVA. Problema este ca transferul de date in Saga se face la pret unitar plus TVA, inclusiv in Publine la rapoarte apare pret unitar plus TVA. Este o problema de configurare Publine sau FiscalNet? Specific ca pe bonul fiscal scrie neplatitor de tva iar la tva 0, deci asta e ok. In Publine la Configurare program - Casa de marcat la Indici cote TVA la toate variantele de TVA este trecut 5. Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Indici cote neplatitor de TVA

#2 Mesaj de tomac »

Vedeți cum sunt citiți indicii de cotă de TVA din echipament de către FiscalNET.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radud14
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 14, 2023 12:53 pm

Re: Indici cote neplatitor de TVA

#3 Mesaj de radud14 »

Multumesc pentru raspuns! Atasez 2 printscreenuri cu setarile din FiscalNet si setarile PubLine, poate aveti o sugestie.
Fişiere ataşate
Setari FiscaNet.jpg
Setari FiscaNet.jpg (26.41 KiB) Vizualizat de 1455 ori
Setari Publine.jpg
Setari Publine.jpg (103.05 KiB) Vizualizat de 1455 ori

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Indici cote neplatitor de TVA

#4 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate. De ce ai trecut la fiecare "5"?
Desi nu am experiente pe aceasta speta, incearca sa treci in Publine astfel: 19%=>1, 9%=>2, 5%=>3.
In Saga, articolele (la "articole") sunt setate cu TVA zero (in coloana "TVA" apare "0")?
Cand se face transferul de date, ce cota de TVA calculeaza?

radud14
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 14, 2023 12:53 pm

Re: Indici cote neplatitor de TVA

#5 Mesaj de radud14 »

Am trecut 5 ca asa am vazut ca functioneaza, la sfatul mesterului de la casa de marcat.
In Saga la articole, intr-adevar au ramas cotele de TVA de dinainte, banuiesc ca ar trebui sa le trec pe toate pe zero, e bine ca nu am foarte multe repere.
Cand se face trensferul se calculeaza cota de tva de 19%, sau 9% unde e cazul, probabil de cum este setat la Articloe.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Indici cote neplatitor de TVA

#6 Mesaj de balazse »

Daca esti neplatitor de TVA, atunci si in Saga la "articole" trebuia sa modifici cota de TVA la produse la "0" (zero).

Scrie răspuns