Cheltuieli pe SCA

Mesaj
Autor
sebastianm434
Mesaje: 24
Membru din: Vin Mai 19, 2023 7:22 pm

Cheltuieli pe SCA

#1 Mesaj de sebastianm434 »

Bună dimineața, am o societate civilă înființată prin formularul 010 și aș dori să cunosc următoarele, dacă mă puteți ajuta:

1. Cumpărarea de obiecte vestimentare ce sunt necesare pentru exercitarea profesiei, va fi deductibilă cheltuiala pe societate sau asociații își deduc personal (deși nu au cui) când vor depune declarația unică?
2. Se pot efectua cheltuieli pentru care nu se poate obține o factură ? Spre exemplu cheltuieli cu Google Ads.
3. Cum știu care este suma maxima pentru care cheltuiala se deduce integral la momentul efectuării ? Spre exemplu dacă fac o cheltuială de 5000 de lei, o pot deduce toata imediat sau trebuie să o amortizez?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cheltuieli pe SCA

#2 Mesaj de balazse »

2. Si de ce nu ai putea obtine factura?
3. Daca sunt imobilizari atunci se amortizeaza, daca nu atunci depinde de ce cumperi. Poti sa cumperi consumabile in suma de 5.000 lei, deci trebuie verificat ce se cumpara.

sebastianm434
Mesaje: 24
Membru din: Vin Mai 19, 2023 7:22 pm

Re: Cheltuieli pe SCA

#3 Mesaj de sebastianm434 »

La 3. Spre exemplu, achiziționez 2 telefoane sau 2 laptopuri în valoare de 7000 lei. Le pot deduce imediat ? Nu cunosc exact procedeul de amortizare, sunt amator în domeniu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cheltuieli pe SCA

#4 Mesaj de balazse »

Trebuie evaluat fiecare produs in parte, nu asa global.
Eu iti propun sa contactezi un contabil, macar asa la inceput sau la anumite achizitii sa iti ofere suport.

sebastianm434
Mesaje: 24
Membru din: Vin Mai 19, 2023 7:22 pm

Re: Cheltuieli pe SCA

#5 Mesaj de sebastianm434 »

Cu privire la punctul 1, are idee cineva despre cum este corect din punct de vedere fiscal ? Spre exemplu, înainte, pe cabinet individual, îmi cumpăram costume și mi le-am dedus ca și o cheltuială. Sunt interesat acum pe societate dacă se schimbă ceva din acest punct de vedere. Cu stimă!

Scrie răspuns