Calcul baza concediu medical initial si in continuare

Mesaj
Autor
bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#1 Mesaj de bizganf »

Buna ziua,
Am o situatie pentru care as dori o lamurire, daca se poate.
Am un angajat cu CM din 2021, care in luna septembrie 2022 aduce un concediu medical initial si alte 3 in continuare.
Anterior acestei luni, angajatul a avut contractul suspendat pe perioada iunie-iulie (2 luni) pe motiv de absente nemotivate.
La calculul bazei concediului medical si a zilelor de stagiu, Saga calculeaza media a 6 luni lucrate (01,02,03,04,05,08) si nu media veniturilor ultimelor 6 luni (03,04,05,08) chiar daca 06 si 07 a avut contractul suspendat.
Cum e corect sa fie calculat, luand in considerare ca CNAS a respins concediile medicale pe motiov ca nr de zile baza de calcul este eronata?
Intre timp tot incerc sa sun la ei sa ma lamureasca dar fara succes :(
Multumesc anticipat!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#2 Mesaj de paturcai »

Aveti aici oficial de la ANAF:
extension://elhekieabhbkpmcefcoobjddigjcaadp/https://mfinante.gov.ro/documents/35673/250267/pagesfromrfpc202003_3.pdf
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#3 Mesaj de bizganf »

Buna ziua, Multumesc! Asa stiam si eu, asa mi s-a confirmat si de la CNAS insa Saga a calculat gresit, completand baza de calcul cu 2 luni de dinainte de cele 6, aceasta lucrand doar 4 din cele 6.
Aici a fost nedumerirea mea :)

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#4 Mesaj de tudosien »

Nu stiu ce ai inteles tu dar nu cred ca e asa. Art.10, alin.(1) din OUG 158/2005 ca si link-ul postat de @paturcai spun clar: Baza de calcul se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară
lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia asiguratorie pentru muncă.

Cele doua luni cu contract suspendat nu se asimileaza sagiului, deci ultimele 6 luni din care se formeaza stagiul de asigurare sunt 1,2,3,4,5 si 8. Deci e OK cum face SAGA
Parerea mea!

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#5 Mesaj de bizganf »

Cei de la CNAS au spus in felul urmator:
* stagiul de cotizare se calculeaza 6 din 12 luni.
* baza de calcul se calculeaza din ultimele 6 luni anterioare concediului medical din cele 12 luni lucrate, si daca sunt doar 4 luni lucrate atunci doar 4 luni reprezinta baza de calcul respectiv si zilele.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#6 Mesaj de tomac »

Cei de la CNAS refuză de ani de zile să spună de ce apare sintagma "pe baza cărora se calculează contribuţia asiguratorie pentru muncă", că din textul de lege se înțelege că se iau ultimele 6 luni cu venituri pe baza cărora se calculează CAM, ori CAM nu se calculează la venituri zero.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#7 Mesaj de tudosien »

La asta m-am gandit si eu cand am vazut raspunsul de la @bizganf dar se pare ca aceasta sintagma se poate interpreta si in felul ca daca ai luni fara venit in ultimele 6 luni atunci pt ele nu se calculeaza(nu ai baza) dar sunt contorizate in cele 6. Interesant e ca in normele de aplicare ale OUG 158 dispare aceasta sintagma,"pe baza cărora se calculează contribuţia asiguratorie pentru muncă":
"Articolul 61
(1) În cazul persoanelor prevăzute la art. 1 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical, din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, potrivit art. 10 alin. (1) și (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#8 Mesaj de tomac »

Păi da, tocmai de asta, CNAS refuză să clarifice asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#9 Mesaj de bizganf »

In cazul de fata ma supun normelor si CNAS, dar eu nu stiu cum as putea modifica in saga asta, sa nu-mi ia in calcul si lunile de dinainte, si sa ma rezum doar la ultimele 4 luni cu venit.
Ma puteti ajuta ? n-am mai trecut print-o astfel de situatie ..
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#10 Mesaj de balazse »

Programul doar iti ofera date, ce treci la fiecare pozitie este decizia ta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#11 Mesaj de tomac »

Faceți un calcul manual. Altfel nu aveți cum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Calcul baza concediu medical initial si in continuare

#12 Mesaj de bizganf »

Multumesc!

Scrie răspuns