Sold insuficient pe contul 461

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
chirilar140
Mesaje: 38
Membru din: Mie Feb 02, 2022 10:40 am

Sold insuficient pe contul 461

#1 Mesaj de chirilar140 »

Buna ziua. Firma de transport international de marfuri avem contract cu DKV. La inceputul colaborarii cu ei nu evidentiam separat TVA ul pe care ulterior il recuperam (il bagam in pretul motorinei si al taxelor de drum), deoarece il primeam direct in contul bancar si atunci il inregistram pe contul 7588. De cateva luni administratorul a modificat contractul si la fiecare plata, platim mai putin cu TVA ul recuperat de pe o instiintare si bineinteles de atunci am inceput sa il evidentiem pe contul 461. Cum administratorul plateste facturile, mai putin cu valoarea instiintarii de recuperare, acea suma neachitata de pe contul 401.DKV o inchidem cu contul 461.TVA. Problema este ca acuma am realizat ca ei inca recupereaza TVA si din perioada precedenta, cand noi nu evidentiam TVA ul pe contul 461 , iar la zi contul 461 are sold negativ. M-am gandit sa sting facturile acelei perioade prin contul 7588, oare ar fi in regula? Sper ca m-am facut inteleasa. Va rog sa imi dati o solutie corecta. Multumesc frumos!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Sold insuficient pe contul 461

#2 Mesaj de pomparaus »

Cum a asjuns 461 cu sold negativ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sold insuficient pe contul 461

#3 Mesaj de balazse »

Pentru ChirilaR140
Doar din curiozitate. Cat de mare ese suma negativa?
Factura este emisa in lei sau valuta? Suma recuparata este in lei sau valuta? Nu cumva totul provine de la diferente de curs valutar?

chirilar140
Mesaje: 38
Membru din: Mie Feb 02, 2022 10:40 am

Re: Sold insuficient pe contul 461

#4 Mesaj de chirilar140 »

@balazse nu este vorba de diferenta de curs, deoarece factura de la DKV este in valuta si asa o inregistram si noi, TVA ul este evidentiat in contul 461 in valuta iar plata facturilor se face tot in valuta. Soldul negativ este undeva in jur de 28000 euro, de aceea zic ca este vorba de TVA recuperat din perioada in care noi nu evidentiam TVA -ul pe contul 461. Multumesc pentru ca mi-ati raspuns!😊

chirilar140
Mesaje: 38
Membru din: Mie Feb 02, 2022 10:40 am

Re: Sold insuficient pe contul 461

#5 Mesaj de chirilar140 »

@pomparaus in contul 461.TVA evidentiem TVA ul ce se va recupera din alte state (de catre societatea Tax Refund). In momentul recuperarii ne trimit o instiintare cu suma recuperata si noi platim factura de 401.DKV mai putin cu acea suma de pe instiintare. Cum ramanem cu sold nestins pe 401.DKV, facem nota contabila si scadem din 461.TVA. Si asa am ajuns cu sold negativ la 461.TVA 😢. Urmarind desfasuratoarele de la Tax Refund (firma recuperatoare de TVA) am gasit sume recuperate aferente perioadei in care nu evidentiam TVA-ul pe contul 461. Inainte sa schimbe administratorul contractul cu cei de la Tax Refund, in urma cu cateva luni, cand recuperau TVA ul il inregistram pe contul 7588, deoarece nu il evidentiam separat. Oare e mai clar cum am explicat acuma? Multumesc mult pentru interesul de a ma ajuta!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Sold insuficient pe contul 461

#6 Mesaj de pomparaus »

Stornezi NC functie de ce facturi au ramas neplatite regland astfel 461 si le inchizi prin 7588.

chirilar140
Mesaje: 38
Membru din: Mie Feb 02, 2022 10:40 am

Re: Sold insuficient pe contul 461

#7 Mesaj de chirilar140 »

@pomparaus multumesc mult de confirmare, asa ma gandeam si eu ca trebuie facut! Zi frumoasa si insorita va doresc!😊

Scrie răspuns