TVA

Mesaj
Autor
jianuf421
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 15, 2021 12:25 pm

TVA

#1 Mesaj de jianuf421 »

Buna ziua ,
Am urmatoarea speta : SC cumpara animale de la o societate pe plan intern , urmand sa se efectueze in aceeasi zi export direct din ferma furnizorului . Exista vreun articol care sa ma ajute ca furnizorul sa imi factureze fara TVA vanzarea animalelor , in baza Declarației vamale ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#2 Mesaj de balazse »

Daca ambele societati sunt din Romania, iar furnizorul este inregistrat in scopuri de TVA, de ce ar trebui sa iti factureze fara TVA?
Ce legatura are furnizorul tau cu declaratie ta vamala?

jianuf421
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 15, 2021 12:25 pm

Re: TVA

#3 Mesaj de jianuf421 »

Intrebarea mea era cu totul alta , nu astept raspuns cu o alta intrebare .
Principiul este simplu , animalele pleaca direct catre export in aceeasi zi cand imi factureaza furnizorul , din ferma lui . Asa cum firmele care fac transport in port cu animale si pot factura fara tva in baza Declarației vamale , am intrebat daca se poate aplica si in acest caz facturare fara tva . Simplu …. Daca nu stii raspunsul , nu e nevoie sa intervii cu alte intrebari. Abține-te .

Asteptam raspuns gen da : in baza art din cf… bla bla bla , sau simplu NU SE POATE .

Ai inteles ? Simplu ca buna ziua .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA

#4 Mesaj de tomac »

Nu, nu se poate. Transportul în port e altceva. Dacă nu regăsiți scutirile la art.293-294 CF înseamnă că nu există scutire pentru asta.
Pentru vânzător e o livrare locală pe care o facturează cu TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

jianuf421
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 15, 2021 12:25 pm

Re: TVA

#5 Mesaj de jianuf421 »

Multumesc pentru raspuns…simplu, clar si la obiect ! O zi buna va doresc !

Scrie răspuns