Inregistrarea in casa a banilor retrasi din banca

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
milanm
Mesaje: 114
Membru din: Dum Ian 24, 2016 10:10 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Inregistrarea in casa a banilor retrasi din banca

#1 Mesaj de milanm »

Buna seara,

Eu pana acum am lucrat asa:
1. am creat 2 tipuri de operatii: 009 RIDICARE NUMERAR DIN BANCA si 022 DEPUNERE NUMERAR IN BANCA ambele fara TIP si nepreluate in RJIP
2. la introducerea extrasului de cont din banca, la ridicarea de numerar din banca merg si in Casa si fac DI (dispozitie de incasare) pe care o inregistrez in Casa ca si incasare, iar la depunerea de numerar in banca merg si in Casa si fac DP (dispozitie de plata), de asemenea o inregistrez in Casa ca si plata
Asta ma ajuta sa tin evidenta tuturor ridicarilor si depunerilor de numerar.
Se pot face DI si DP direct din meniul de Banca si sa se duca automat si in casa?

Lucrez gresit?
Trebuie facut altfel?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrarea in casa a banilor retrasi din banca

#2 Mesaj de balazse »

De ce sa faci DI/DP? Nu ai registru de casa, meniul este doar pentru evidenta incasarilor/platilor.

milanm
Mesaje: 114
Membru din: Dum Ian 24, 2016 10:10 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inregistrarea in casa a banilor retrasi din banca

#3 Mesaj de milanm »

balazse scrie: Mie Iul 19, 2023 8:23 pm De ce sa faci DI/DP? Nu ai registru de casa, meniul este doar pentru evidenta incasarilor/platilor.
Registru de casa fizic nu am. Il scoate SAGA PS.
Dar ca sa inregistrez in SAGA PS, in Casa, la Nr. doc. ce trec? Fac DI/DP si trec numarul ei.
Este gresit?
Chitantele de la bancomat de extragere/depunere nu le-am tinut niciodata. Am lucrat doar pe baza extrasului de cont si DI/DP.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrarea in casa a banilor retrasi din banca

#4 Mesaj de balazse »

Tu nu ai obligatia de a tiparii registrul de casa, ci doa RJIP, ca urmare nu vad rostul sa fie tiparit.
Ma repet, nu trebuie sa faci DI/DP in acest caz.

Scrie răspuns