Trecere la impozit pe profit

Mesaj
Autor
brumac
Mesaje: 70
Membru din: Mar Oct 08, 2013 4:14 pm

Trecere la impozit pe profit

#1 Mesaj de brumac »

Bună ziua, am următoarea situatie: societate cu un singur salariat care are contractul de munca suspendat pentru creștere copil din mai 2022 trebuia sa treacă de la impozit venit la impozit pe profit de la 1 ianuarie 2023? Mulțumesc.

simonescum
Mesaje: 10
Membru din: Mar Ian 29, 2013 12:56 pm

Re: Trecere la impozit pe profit

#2 Mesaj de simonescum »

Da

brumac
Mesaje: 70
Membru din: Mar Oct 08, 2013 4:14 pm

Re: Trecere la impozit pe profit

#3 Mesaj de brumac »

Pe site-ul anaf am gasit urmatoarul exemplu din care inteleg ca ar trebui sa trec la impozit pe profit cu ianuarie 2024.
2. SC „Y” SRL care are, la data de 31 decembrie 2023, 3 salariaţi cu următoarele
contracte de muncă:
- un contract de muncă cu timp parţial de 4 ore;
- un contract de muncă cu timp parţial de 2 ore;
- un contract de muncă suspendat – concediu creştere copil în vârstă de până la 2
ani (perioada de suspendare este mai mare de 30 de zile);
nu poate plăti impozit pe veniturile microîntreprinderilor cu 1 ianuarie 2024
întrucât nu se asigură îndeplinirea condiţiei privind numărul de salariaţi.

brumac
Mesaje: 70
Membru din: Mar Oct 08, 2013 4:14 pm

Re: Trecere la impozit pe profit

#4 Mesaj de brumac »

Nu mai are nimeni o situație similara? Și dacă totuși ar fi trebuit sa trec la profit, nu s-a sesizat nimeni pana acum?

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Trecere la impozit pe profit

#5 Mesaj de stoicat »

brumac scrie: Vin Aug 25, 2023 5:14 pm
nu poate plăti impozit pe veniturile microîntreprinderilor cu 1 ianuarie 2024
întrucât nu se asigură îndeplinirea condiţiei privind numărul de salariaţi.

brumac
Mesaje: 70
Membru din: Mar Oct 08, 2013 4:14 pm

Re: Trecere la impozit pe profit

#6 Mesaj de brumac »

Da, inteleg cu 1 ianuarie 2024, dar nu din ianuarie 2023, cum scrie simonescum mai sus.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Trecere la impozit pe profit

#7 Mesaj de chirigiui509 »

Opinia prezentată de @stoicat este corectă și se bazează pe prevederea de la art.47, alin.(1), lit.g) referitoare la "cerința/condiția imperativă" impusă pentru păstrarea cotei de 1% (care devine opțională începând cu 2023).
Potrivit acesteia, micro-întreprinderea își poate păstra statutul dacă (alături de celelalte condiții cumulative), are cel puţin un salariat, cu excepţia situaţiei prevăzute la art. 48 alin.(3) [Cod fiscal].
Din economia textului de lege înțelegem că voința legiuitorului a fost ca începând cu 1 jan.2023, micro-întreprinderile care nu îndeplineau condițiile de la art.47, alin.(1), Cod fiscal, să treacă la plata impozitului pe profit (16% în acest moment).
Textul complet îl găsiți aici https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_2023.htm#A47

Pentru păstrarea cotei de impozitate de 1%, societatea trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele cerințe:
1. totalul veniturilor să fie mai mic de 500.000 euro (la cursul de 4,9474 = 2,473,700 lei);
2. să aibă minim un angajat (sau echivalent) cu un contract de muncă ACTIV și cu normă întreagă (sau 2 angajați care să cumuleze o normă întreagă);
3. să nu dețină în structura asociativă asociați cu participații mai mari de 25% în mai mult de 3 micro-întreprinderi;
4. să nu realizeze venituri din consultanță sau intermedieri mai mari de 20% din cifra de afaceri;
5. să nu înregistreze venituri din jocuri de noroc sau din activități reglementate de BNR;
6. capitalul social să fie integral privat;
7. să nu se afle în dizolvare sau lichidare.

Atenție!
- dacă unicul angajat își dă demisia sau se află în concediu medical mai mult de 30 de zile sau se află în cea de-a II-a tranșă de concediu medical, micro-întreprinderea pierde DEFINITIV dreptul de a aplica 1% pe CA;
- trecerea de la 1% la 16% se face în cursul trimestrului în care s-a produs unul din evenimentele de mai sus;
- la trecerea de la 1% la 16% recalcularea impozitului se face pentru întreg trimestrul în care s-a întâmplat faptul generator;
- trecerea de la 16% la 1% nu mai este posibilă (potrivit actualei legislații).

brumac
Mesaje: 70
Membru din: Mar Oct 08, 2013 4:14 pm

Re: Trecere la impozit pe profit

#8 Mesaj de brumac »

Și în cazul acesta cum ar trebui sa procedez?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Trecere la impozit pe profit

#9 Mesaj de chirigiui509 »

În primul rând ar trebui să reanalizați întregul business în sensul în care să identificați impactul produs de trecerea la impozitul pe profit.
Planul de acțiune ar trebui supus aprobării administratorului, poate chiar în AGA, după caz.
N-ar fi lipsit de interes ca anterior efectuării modificărilor să solicitați o opinie fiscală și/sau un punt de vedere de la "asistență contribuabili" (efectele pot fi de la minim invazive la ...năucitoare).
Solicitați în SPV un raport de vector fiscal pentru a vedea starea actuală a societății.
Eventuala modificare se face prin D700.

Atenție!!! Măsurați de 10 ori și tăiați odată! Operațiunea este mult prea importanță și vă recomand călduros să vă asigurați că faceți ceea ce trebuie și că aveți mandat pentru a face acest tip de modificare.
Înțelegeți desigur că orice opinie primită pe forum nu este opozabilă și/sau angajantă cu privire la emitent.
Succes în demersul dumneavoastră și (în măsura în care veți considera a fi posibil) poate ne împărtășiți experiența acestei perioade.

brumac
Mesaje: 70
Membru din: Mar Oct 08, 2013 4:14 pm

Re: Trecere la impozit pe profit

#10 Mesaj de brumac »

Mulțumesc pentru răspuns. Îmi cer scuze, dar tot nedumerita sunt. Din relatarea dvs. reiese ca am opțiune, pe când eu am crezut ca aveam obligativitatea de a trece la impozit pe profit cu ianuarie 2023. Asta era de fapt intrebarea mea, daca trebuia sa fiu plătitor de impozit pe profit de la începutul anului 2023. Pentru societate cel mai bine este sa rămână la venit. Prin urmare, intrebarea mea este: dacă voi avea un contract de munca activ pana la 31 decembrie 2023 voi rămâne în continuare plătitor de impozit pe venit cu 1 ian. 2024?

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Trecere la impozit pe profit

#11 Mesaj de stoicat »

Cititi cele scrise in linkul de mai jos si va lamuriti singura.
https://www.sagasoftware.ro/impozit-venit-microintreprinderi-2023

brumac
Mesaje: 70
Membru din: Mar Oct 08, 2013 4:14 pm

Re: Trecere la impozit pe profit

#12 Mesaj de brumac »

Mulțumesc. Acum am înțeles ca trebuia sa trec obligatoriu la profit. În acest caz ce ar trebui sa fac acum ca să remediez situația? Nu ar fi trebuit totuși sa fim atenționați pana acum?

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Trecere la impozit pe profit

#13 Mesaj de stoicat »

Verificati vectorul fiscal prin SPV sau mfinante.Daca sunteti cu impovit venit micro trebuie sa modificati cu trecerea la impozit pe profit de la 01.01.2023.Modificarea se face prin D700.Prin e-guvernare nu prea aveti sanse de modificare,trebuie facuta modificarea prin SPV.Luati legatura cu cei de la finante ,daca nu reusiti sa faceti modificarea.
Dupa ce aveti aprobata trecerea la impozit pe profit de la 01.01.2023,calculati impozitul pe profit pe tr.I si II,depuneti D100 pe cele 2 trimestre.
Pentru impozitul pe venit micro pe tr.I si II depuneti declaratia D710.
Cereti la finante compensarea impozitului pe venit micro platit pe tr.I si II cu impozit pe profit.
Succes si numai bine!

brumac
Mesaje: 70
Membru din: Mar Oct 08, 2013 4:14 pm

Re: Trecere la impozit pe profit

#14 Mesaj de brumac »

Mulțumesc. Având în vedere ca aveam obligația de a trece la profit, dacă pana la finalul anului voi avea angajat, de la 1 ianuarie 2024 pot reveni la venit?

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Trecere la impozit pe profit

#15 Mesaj de stoicat »

,,Referitor la revenirea la sistemul de impunere pentru microintreprinderi in anul 2024, apreciem ca acest lucru va fi posibil, avand in vedere prevederile art. 48 alin. 2 din Codul fiscal modificate prin OG 16/2022 conform carora, persoanele juridice romane pot opta sa aplice impozitul pe veniturile microintreprinderilor incepand cu anul fiscal urmator celui in care indeplinesc conditiile de microintreprindere prevazute la art. 47 alin. 1, daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor ulterior datei de 1 ianuarie 2023."

Scrie răspuns