Declaratia 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popescudm702
Mesaje: 316
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Declaratia 112

#1 Mesaj de popescudm702 »

Bună ziua.Firma nu avea nici un angajat la 31.12.2022 și a trecut la impozit pe profit pentru ca nu indeplinea condițiile sa rămână micro.
Acum în 18.07. a făcut prima angajare.Am depus D700 și la termene am lăsat declarare trimestriala.
Acum nu știu cum sa depun d112.Se depune trimestrial?sau lunar?
Am tot cautat sa citesc dar nu găsesc nimic concret.Va rog muuuult.

miricaa
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 112

#2 Mesaj de miricaa »

Buna ziua,
Se platesc impozitul pe venit si contributiile trimestrial in D112 se depune in fiecare luna, ce spune CF art 147 al 4 si 5
''(4) Prin excepție de la prevederile alin. (1), plătitorii de venituri din salarii și asimilate salariilor prevăzuți la art. 80 alin. (2), în calitate de angajatori sau de persoane asimilate angajatorului, depun trimestrial Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate aferentă fiecărei luni a trimestrului, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului.

(5) Depunerea trimestrială a declarației prevăzute la alin. (1) constă în completarea și depunerea a câte unei declarații pentru fiecare lună din trimestru.""
asa inteleg pentru ca in fisa fiecarui angajat la casa de pensii trebuiesc sa apara contributia in fiecare luna si ca este asigurat,plata trimestriala e o facilitata acordata de sta angajatorului

popescudm702
Mesaje: 316
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: Declaratia 112

#3 Mesaj de popescudm702 »

Mulțumesc...deci depun D112 lunar...iar angajatorul poate plăti contribuțiile aferente la trimestru fără a avea penalități.Am înțeles bine?

miricaa
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 112

#4 Mesaj de miricaa »

Da
La firme cu 1-2 salariati am cu optiune declarare lunara in D700 e mai simplu

Scrie răspuns