Rectificativa D112-stagiu de cotizare

Mesaj
Autor
vulcug731
Mesaje: 32
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Rectificativa D112-stagiu de cotizare

#1 Mesaj de vulcug731 »

Buna seara,va rog sa ma ajutati cu urmatorul caz: CIM-ul unei salariate se reactiveaza in luna noiembrie 2022 in urma suspendarii contractului pentru ingrijire copil.In luna aprilie 2023 naste al doilea copil.Am fost sunata de la CAS pentru a rectifica D112 pentru lunile octombrie si noiembrie 2022 in baza adeverintei de la AJPIS cu indemnizatia primita,astfel putandu-se dovedii stagiu de cotizare de 6 luni.Va rog sa ma ajutati cu pasii de urmat pentru a introduce acea adeverinta si a face corect rectificativa la D112.
Multumesc anticipat!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Rectificativa D112-stagiu de cotizare

#2 Mesaj de pomparaus »

E suficient sa dai o cautare pe forum dupa AJPIS si gasesti ce iti trebuie!

vulcug731
Mesaje: 32
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Rectificativa D112-stagiu de cotizare

#3 Mesaj de vulcug731 »

Multumesc pentru raspuns.De fapt ma interesa cum introduc acea suma din adeverinta in Saga pentru a face rectificativa la D112 si nu am gasit niciunde aceste detalii.Se introduce manual nr.de zile si suma in declaratie la C2 r.3?Acel rand este pentru sarcina si lauzie suportate din FNUASS...nu cred ca e corect...Nu inteleg de ce se face rectificativa la D112 cu acea suma pentru un CIM suspendat...Adeverinta de la AJPIS nu ar trebui sa dovedeasca situatia angajatei?
Va rog mult daca se poate sa ma ajutati cu rectificativa D112!
Multumesc!

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Rectificativa D112-stagiu de cotizare

#4 Mesaj de avramg »

eu nu cred ca trebuie sa faci rectificativa la 112 , ci doar sa iei in calcul venitul primit de la AJPIS pentru luna octombrie si de la firma pentru noiembrie-martie 2023 asta daca a revenit din concediu cu data de 01.11.2023

vulcug731
Mesaje: 32
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Rectificativa D112-stagiu de cotizare

#5 Mesaj de vulcug731 »

Buna dimineata!Multumesc pentru raspuns!Asa m-am gandit si eu.Problema mea este ca nu stiu unde sa introduc in program veniturile din indemnizatie pentru a se putea modifica calculul bazei de calcul cu sumele respective pentru concediu medical.

vulcug731
Mesaje: 32
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Rectificativa D112-stagiu de cotizare

#6 Mesaj de vulcug731 »

Va rog mult sa ma ajute cineva!
In luna noiembrie angajata are 17 zile lucrate si 4 zile cu indemnizatie astfel banii veniti din indemnizatie modifica baza de calcul pentru CM din februarie.Unde introduc in Saga indemnizatia incat sa-mi calculeze corect baza dupa suma totala?Am incercat la state salarii-detalii-venituri neimpozabile dar se scade suma din venitul impozabil,nu se adauga ca si venit neimpozabil.Am termen 4 zile pentru rectificare!Multumesc!

retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

Re: Rectificativa D112-stagiu de cotizare

#7 Mesaj de retevoescua »

buna,

jos la concedii medicale ai un tabel cu luna, an, zile lucratoare, zile stagiu, zile cm, total salariu, indemnizatii, venit brut.
Sumele de la ajpis si zilele aferente le introduci manual, apoi Saga iti calculeaza zilele de baza calcul, venituri baza calcul media zilnica.
Iti recomand sa printezi Calcul baza, pentru ca Saga nu salveaza aceste date introduse manual, ci doar te ajuta la calcul.
Nu ai nevoie de rectificativa asa cum a scris si un alt coleg mai sus.

vulcug731
Mesaje: 32
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Rectificativa D112-stagiu de cotizare

#8 Mesaj de vulcug731 »

Multumesc!

Scrie răspuns