amortizare

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
ropotical
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 16, 2011 3:38 pm

amortizare

#1 Mesaj de ropotical »

Buna ziua, am inceput pe Saga din ianuarie 2023, am reglat amortizarea la ianuarie dupa balanta de redeschidere, la 31.01.2023 avand in Registrul de amortizare aceleasi sume ca in balanta, dar am observat ca din februarie nu-mi duce amortizarile pe Registru desi in balanta le am .
Ce este de facut?

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: amortizare

#2 Mesaj de ionpaturca »

Daca - intr-adevar - se intampla acest lucru, putetiface urmatoarea verificare: mergeti pe bara de meniu--->Administrare------>Intretinere BD----->aici alegeti tabul/fereastra/eticheta: verificare date
Dati verificare la VERIFICARE IMOBILIZARI.
Daca nu sunt probleme (si in mod natural nu trebuie sa fie) mergeti inapoi la imobilizari si alegeti ultima eticheta/tab/fereastra numita Registrul Imobilizarilor, alegeti luna si vedeti daca este corect. Ar trebui sa fie corect.
Ca sa fie corect acel Registru, trebuie sa dati inchiderea de luna pana la data la care doriti sa aveti completat acel registru: vreti sa vedeti AUGUST 2023, atunci dati inchidere la AUGUST 2023, si mergeti la Registru.

ropotical
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 16, 2011 3:38 pm

Re: amortizare

#3 Mesaj de ropotical »

lunile in care verific sunt inchise, ideea e ca am facut note de mana in "articole contabile" in ianuarie deoarece pe balanta preluata aveam mai mult amortizat decat in Registru. Datorita acestei note nu mai face amortizare deloc pe Registru ,in nici o luna dupa ianuarie, decat in Balanta

ropotical
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 16, 2011 3:38 pm

Re: amortizare

#4 Mesaj de ropotical »

Am reglat manual cu 6811-2813 si 6811-2814 :(

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: amortizare

#5 Mesaj de ionpaturca »

Nu este o eroare
Retineti un aspect: atata vreme cat reglarea aduce in limitele legalului: informatii despre cont sau despre orice inregistrare, totul este corect. Daca profesionistul contabil constata erori in evidenta, este de datoria acestuia sa regleze. Toate reglarile sau corectiile se vor duce in INVENTARIEREA patrimoniului, mai precis in PROCESUL VERBAL de valorificare a inventarierii si se trec in notele explicative la Bilantul de sfarsit de perioada. (De regula la sfarsitul unic an calendaristic; ceea ce scrieti in procesul verbal de inventariere, veti trece si in NOTA EXPLICATIVA PRIVIND CORECTIILE (puteti face o astfel de NOTA separat atasata la Bilant).

Încuiat