Saga- declaratie Intrastat eroare.

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Saga- declaratie Intrastat eroare.

#1 Mesaj de manuelav »

Am generat declaratia din SAGA si la incarcarea pe site mi-a spus ca fisierul este corupt. Am incercat sa-l import in programul Instrastat si am primit la deschidere alt mesaj de eroare - atasez aici. Pot face altceva pentru a corecta sau e din program?
Fişiere ataşate
Clipboard2.jpg
Clipboard2.jpg (238.48 KiB) Vizualizat de 1434 ori
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (197.01 KiB) Vizualizat de 1435 ori

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Saga- declaratie Intrastat eroare.

#2 Mesaj de chirigiui509 »

O primă soluție ar fi să vă asigurați în momentul în care faceți upload fișierul nu este deschis cu o altă aplicație.
Dacă într-adevăr este o problemă de sintaxă, vă recomand să escaladați problema.
O bună practică ar fi să mai parcurgeți odată procedura de aici http://www.intrastat.ro/doc/Ghid_online_2021.pdf și să vă asigurați că nu e ceva ce a scăpat sau ați putea face anterior transmiterii.
Un posibil răspuns ar putea fi legat inclusiv de disfuncționalități temporare ale platformei INS.
Succes!

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Saga- declaratie Intrastat eroare.

#3 Mesaj de manuelav »

Buna ziua,
am identificat probelma.Am avut un retur de marfa pe care in Saga l-am introdus in intrari valuta cu minus.
Aplicatia intrastat nu accepta valori cu minus in intrari.Retururile se fac pe expedieri.Dupa ce am sters factura
cu minus am reusit sa fac importul in aplicatia intrastat.
multumim

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Saga- declaratie Intrastat eroare.

#4 Mesaj de septimiuv »

Trimite un mail la Saga cu baza de date și fișierul.

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Saga- declaratie Intrastat eroare.

#5 Mesaj de manuelav »

Pe scurt se ia linie cu linie la verificat pozitiile introduse si se cauta unde apare cu rosu. Acolo este o inadvertenta in declaratie... Se corecteaza linia respectiva cu date corecte sau se sterge (daca e cazul) si se actualizeaza declaratia inainte de export.

Încuiat