Suspendare activitate SRL cu salariati

Mesaj
Autor
antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

Suspendare activitate SRL cu salariati

#1 Mesaj de antonescus47 »

Buna ziua,
Cine imi poate oferi cateva detalii despre acest subiect?
Mai exact ma intereseaza ce se intampla cu angajatii unei SRL (in numar de 2) daca angajatorul decide sa suspende activitatea SRL-ului (motiv: incasarile nu mai pot acoperi cheltuielile fixe ale societatii).
Din ce am reusit sa mai citesc online, am inteles ca daca se suspenda activitatea societatii si angajatii vor fi concediati cu preaviz, vor beneficia de indemnizatie de somaj... iar daca demisioneaza sau inceteaza CIM cu acordul partilor nu vor beneficia de indemnizatie de somaj. Este corect acest lucru?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Suspendare activitate SRL cu salariati

#2 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pintiliem
Mesaje: 212
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Suspendare activitate SRL cu salariati

#3 Mesaj de pintiliem »

Buna ziua,
Se intentioneaza suspendarea activitatii unui srl. O microintreprindere in timpul perioadei de suspendare isi va pastra statutul, putand functiona tot ca micro dupa reluarea activitatii? Mentionez ca la aceasta data toate conditiile de micro sunt indeplinite, mai putin detinerea partilor sociale (se detine 25+75%, iar cel care are 25 mai detine un micro ca asociat unic care ar ramane micro si in 2024), conditie pe care asociatii spera sa o rezolve in perioada de suspendare prin iesirea celui cu 25% (inainte de expirarea termenului de depunere a D700 cand ar trebui sa treaca irevocabil la imp pe profit).
Intrebarea este daca este permisa cesionarea sau alte inscrieri de mentiuni in RC in perioada suspendarii, perioada in care, evident firma va ramane si fara salariati...
A mai avut cineva o astfel de situatie? Va multumesc mult pentru sprijin!

Scrie răspuns