CIFRA DE AFACERI

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
flaminzeanud
Mesaje: 185
Membru din: Vin Apr 24, 2015 4:57 pm

CIFRA DE AFACERI

#1 Mesaj de flaminzeanud »

Buna ziua

In calculul cifrei de afaceri cum pot afla daca ponderea este de 80% din constructii.Care este modul de calcul . Mentionez ca ,firma este de constructii insa nu stiu daca poate sa aplice aceste facilitati.
Banuiesc ca se tine cont de la inceputul anului pana la luna inchisa dar nu stiu mai departe acest mod de calcul
Spre ex eu am dat de la 01.01.2023- 30.09.2023 :

ct 704 STD/STC=14.584.304
ct.707 STD/STC = 8000


MULTUMESC

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CIFRA DE AFACERI

#2 Mesaj de tomac »

Adică aveți dubii dacă 8.000 lei reprezintă mai puțin de 20% dintr-o cifră de afaceri de 14.584.000 lei?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CIFRA DE AFACERI

#3 Mesaj de pomparaus »

Depinde ce ai in 707 pt.ca trebuie sa tii seama ca "La determinarea cifrei de afaceri realizată efectiv din activitatea de construcţii conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, pentru stabilirea veniturilor din vânzarea de produse, se iau în calcul numai veniturile realizate din vânzarea produselor finite, semifabricatelor, produselor reziduale şi a mărfurilor, care sunt obţinute din producţia proprie. Nu se iau în calcul veniturile din vânzarea de produse achiziţionate în scopul revânzării.
Ca sa obtii procentul CA constructii pentru a vedea daca beneficiezi sau nu de facilitati salarii, la final de luna dupa inchidere luna tiparesti balanta analitica cls.7,calculezi componenta ct.cls 7 ce intra in CA pt.c-tii si procentul se obtine din (CA ctii x 100):CA totala care trebuie sa fie >sau = 80%. In acest caz beneficiezi de facilitati.

hanuc755
Mesaje: 6
Membru din: Vin Noi 15, 2019 1:35 pm

Re: CIFRA DE AFACERI

#4 Mesaj de hanuc755 »

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu o clarificare. SRL , doua activitati: constructii si comert( magazin materiale de constructii). Veniturile obtinute din activitatea de constructii se contabilizeaza in contul 704, iar veniturile rezultate din vanzarea de marfa in baza bonurilor fiscale si/sau facturi se reflecta in contul 707.Avand in vedere ca la calculul ponderii cifrei de afaceri in constructii conf art.60 din Codul fiscal nu se iau în calcul veniturile din vânzarea de produse achiziţionate în scopul revânzării, (in cazul meu cont 707), ce se ia in considerare la stabilirea CA totala si a ponderii CA constructii?
Va multumesc mult.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CIFRA DE AFACERI

#5 Mesaj de pomparaus »

Fix ce zici tu: ai CA totala din care c-tii 704 si faci ponderea : CA ctii/CA totala x 100

hanuc755
Mesaje: 6
Membru din: Vin Noi 15, 2019 1:35 pm

Re: CIFRA DE AFACERI

#6 Mesaj de hanuc755 »

Multumesc mult.

radovicium
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 12, 2010 12:00 am

Re: CIFRA DE AFACERI

#7 Mesaj de radovicium »

Firma nu este de constructii.Firma executa produse din lemn:modele lemn si mobilier de toate felurile.Executa si o serie de produse din cod caen 1623 in pondere mica.Trebuie sa se inregistreze la constructii? tREBUIE SA INTELEG.
mULTUMESC

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CIFRA DE AFACERI

#8 Mesaj de tomac »

Dacă aveți venituri din activitatea desfășurată pe acel cod CAEN, da, din păcate da. Trebuie să aveți salarii ca la sectorul construcții, dar fără a avea facilitatea specifică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns