Monografie achizitie intracomunitara

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dobreg237
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 19, 2022 12:11 pm

Monografie achizitie intracomunitara

#1 Mesaj de dobreg237 »

Buna ziua!SC platitoare de TVA LUNAR am plasat o comanda pe Emag de 3 jaluzele .Am platit si primit factura DE 431,97 LEI de la furnizor Polonia CU TVA 0 -FACTURA ESTE IN LEI.(Am verificat si are nr. valid pt. TVA VIES)ULTERIOR AM PRIMIT IN CONTUL DIN BANCA VALOAREA TVA. DE 68.97 LEI .Factura cum o inregistrez?DEPUN 390 ?Incasarea prin banca a TVA cum o inregistrez?Va multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Monografie achizitie intracomunitara

#2 Mesaj de pinteae »

Banuiesc faptul ca factura este fara TVA, in valoare de 363 lei (431,97 lei - 68,97 lei). La momentul platii, suma de 68,97 lei, o vei inregistra pe sume in curs de clarificare si o vei stinge cu suma restituita. Se depune D390, deoarece este o achizitie intracomunitara.
Eugen Pintea

dobreg237
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 19, 2022 12:11 pm

Re: Monografie achizitie intracomunitara

#3 Mesaj de dobreg237 »

Buna ziua! Da, factura este cu tva 0 =431,97 lei,suma pe care am platit-o prin banca si dupa 4 zile mi-au intrat in cont 68,97 LEI .Multumesc frumos!

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: Monografie achizitie intracomunitara

#4 Mesaj de costachet »

Buna ziua, am si eu o prb similara, am citi pe forum dar nu am retinut pe ce pagina este sa recitesc,
furnizor din ungaria platitor de tva , cumpar produsul prin emag market , cumparatorul si el platitor de tva, factura primita de la emag este cu tva ( normal trebuia sa fie fara tva ) ,
o inregistrez la intrari valuta,
intrebarea mea este cu ce valoare , baza sau total , daca inregistrez doar baza duce bine in 390 valoarea tva-ului dar la inregistrarea platii nu am suma identica , daca inregistraz totalul , am suma identica cu plata dar in 390 duce o valoare mai mare de tva,
banuiesc ca ar trebui sa inregistrez doar valoarea bazei si sa cer restit tva-ului

ce solutie imi recomandati ?

teotocatus
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 20, 2013 12:39 pm

Re: Monografie achizitie intracomunitara

#5 Mesaj de teotocatus »

Buna ziua, am urmatorul caz: SC platitoare TVA lunar da comanda pe Emag de un produs, expeditor firma din Bulgaria cu cod valid VIES. Problema este ca ei nu au livrat produsul dar au emis factura pe noiembrie si au transmis-o in platforma EMAG, factura intocmita corect, fara TVA. Sansele ca aceasta comanda sa mai ajunga sunt minime, au mai scris si altii la recenzii ca sunt foarte neseriosi si nu trimit marfa. Noi nu am achitat, era cu plata ramburs. Acum ce sa fac? Inregistrez factura si transmit 390? Nu cred ca se vor deranja sa mai trimita storno la factura, de o luna si jumatate incerc sa iau legatura cu eii fara succes, cei de la Emag se spala pe maini. Ce parere aveti?

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Monografie achizitie intracomunitara

#6 Mesaj de ganeam951 »

Ai produsul? nu. Atunci de ce sa inregistrezi factura?

Scrie răspuns