Baza de date client

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
dobricad556
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 20, 2023 2:11 pm

Baza de date client

#1 Mesaj de dobricad556 »

Salutare, am o intrebare daca este posibil sa pot face importul unei baze de date facuta in modul client standard in modul client-server
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Baza de date client

#2 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dobricad556
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 20, 2023 2:11 pm

Re: Baza de date client

#3 Mesaj de dobricad556 »

un raspuns cam laconic dar este o veste buna...deci se poate!
dar cum?, sau este ceva secret? Un link ceva?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Baza de date client

#4 Mesaj de tomac »

Întrebarea este la fel. Laconică, incompletă, lipsită de detalii.
Vreți să importați date din bază de date standard în una client? Adică datele dintr-o arhivă să le adăugați unora existente deja? Ori vreți să preluați o firmă ce a avut baza de date standard și la dvs va fi una de tip client-server?
Dacă doriți adăugarea, prin import, a unor date dintr-o bază standard, la alte date deja introduse într-o bază client-server - din meniul Diverse - Import - import din arhivă.
Dacă doriți să preluați o arhivă cu bază de date standard și să continuați lucrul, dar folosind client-server, atunci creați firma, pe server, după care din Administrare - Întreținere BD - restaurare date - restaurați arhiva respectivă, după care din același ecran de întreținere bd faceți conversia din standard în client-server.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dobricad556
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 20, 2023 2:11 pm

Re: Baza de date client

#5 Mesaj de dobricad556 »

Îmi pare rău daca v-ați suparat pe mine, eu am incercat sa explic ce s-a intamplat si anume: am vrut sa import baza de date facuta cu aplicatia in mod standard pentru firma x in aplicatia nou instalata pe server tot pentru firma x.
Exact asa am facut, am creat firma pe aplicatia-server, am incercat sa restaurez arhiva cum ati descris dvs. si rezulta o eroare care suna cam asa: baza de date este creata cu aplicatia standard si nu poate fi importata in aplicatia-server!
In concluzie, vreau sa preiau baza de date creata standard si sa o introduc in aplicatia server pentru aceasi firma.
Sper ca acum am fost destul de explicit.
Multumesc
Fişiere ataşate
Eroare
Eroare
Screenshot_20231122_223407_Gallery.jpg (60.58 KiB) Vizualizat de 1038 ori

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Baza de date client

#6 Mesaj de chirigiui509 »

Operația pe care doriți să o efectuați se va face în 3 pași:
1. baza de date actuală (Firebird-server) o aduceți în modul standard;
2. faceți importul de date sau restaurarea informațiilor (după caz);
3. repuneți baza de date în modul server.
Motivul pentru care nu puteți face asta "din prima" este legat de faptul că în modul clasic SAGA folosește baze de date DBF (baze native pentru FoxPro) iar în modul client-server utilizează baze de date Firebird.

Domnul Toma avea dreptate, întrebarea inițială a fost "daca este posibil..." nu "cum se poate...". În plus, în cel de-al II-lea răspuns v-a spus și cum se poate face.
În funcție de natura/scopul operației pe care doriți să o efectuați, completați răspunsul meu cu ceea ce v-a spus Domnul Toma.

Succes!

PS: pentru capturile de ecran încercați instrumentul Snipping tool.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Baza de date client

#7 Mesaj de tomac »

@dobricad - nu m-am supărat. V-am răspuns la toate întrebările. La afirmația că răspunsul e laconic, v-am explicat de ce răspunsul meu a fost un simplu da.
Importul de date e una, restaurarea datelor e altceva. Ați întrebat dacă se poate face import, dar de fapt doreați să restaurați date nu să importați date.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

talambam778
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 12, 2015 9:09 pm

Re: Baza de date client

#8 Mesaj de talambam778 »

Cum se poate face accesul/importul de date de pe server un client in sistem client server.
Am reusit conexiunea celor 2 laptopuri in sistem clent server dar clientul nu are acces la date (ex: clienti)
Multumesc

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Baza de date client

#9 Mesaj de chirigiui509 »

Pentru conexiunea celor doua sisteme gasiti informatii aici https://www.sagasoftware.ro/client-server10-informatii-utile/
Ar fi util să citiți și articolul de aici https://www.sagasoftware.ro/saga-web-saga-intr-o-noua-perspectiva/
Succes!

garbauc
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 20, 2023 1:10 pm

Re: Baza de date client

#10 Mesaj de garbauc »

Buna ziua,

Actual utilizez SAGA C Contabilitate in varianta client-server, insa accesez baza de date de pe server de pe un alt PC din reteaua locala unde baza de date ruleaza in modul client. Pe aceasta baza de date care ruleaza in modul server am deja 3 companii inregistrate.

As vrea sa import dintr-o alta aplicatie SAGA C Contabilitate + Stocuri (licenta standard care apartine unei alte societati) baza de date date, pe serverul meu. Practic vreau sa mai adaug la baza mea de date acuala care ruleaza in modul server, pe langa cele 3 societatii pe care le am deja, si societatile de pe aplicatia care ruleaza in varianta standard.

Cum se poate realiza acest transfer/import pe varianta server? Dupa realizarea transferului, ca sa pot vizualiza si partea de stocuri, banuiesc ca voi avea nevoie si de licenta pentru modulul stocuri pentru cele 2 PC-uri pe care am doar licenta SAGA C Contabilitate, nu?

Oare licentele se pot transfera de pe o societate pe alta? Adica as putea transfera licenta Saga C Contabilitate la societatea care foloseste varianta standard si sa achizitioneze ea doar licenta pentru stocuri?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza de date client

#11 Mesaj de balazse »

Acum sau eu inteleg gresit ceva, sau te cam incurci.
Pe calculatorul A ai instalat programul Saga, unde poti adauga atatea firme cate doresti.
Pentru unele dintre aceste firme le poti utiliza in format standard, sau client-server, tu decizi pentru care firma ce optiune folosesti.
Daca pentru toate cele trei firme existente ai optat de a utiliza optiunea de client-server, oricand poti adauga o firma noua unde sa folosesti optiunea stadard.

garbauc
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 20, 2023 1:10 pm

Re: Baza de date client

#12 Mesaj de garbauc »

Pe calculatorul server e instalata versiunea client-server. Toate cele 3 firme existente ruleaza in varianta client-server fiind accesate de pe un alt calculator.

De pe un al treilea calculator care foloseste modul standard trebuie sa iau baza de date (2 societati noi) pe care sa o adaug pe server unde am celelalte 3 societati. Ulterior voi comuta si cele 2 societati in varianta client-server.

Intrebarea mea e cum pot face acest transfer sau import? Sper ca am fost putin mai clar acum :)

Merci!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza de date client

#13 Mesaj de balazse »

Faci cate o salvare de baza de date de pe al treilea calculator pentru cele doua firme noi.
Intrii in programul Saga pe server si creezi cele doua firme si restaurezi in fiecare baza de date salvata de pe al treilea calculator.
Ulterior pe cele doua firme noi activezi optiunea de client-server.

garbauc
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 20, 2023 1:10 pm

Re: Baza de date client

#14 Mesaj de garbauc »

Merci! Revin cu feedback dupa ce fac toate operatiunile.

garbauc
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 20, 2023 1:10 pm

Re: Baza de date client

#15 Mesaj de garbauc »

@balazse
Multumesc, a functionat!

Scrie răspuns