Diferente la plati/incasari

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dumiter
Mesaje: 203
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Diferente la plati/incasari

#1 Mesaj de dumiter »

Salutare, am nevoie de putin ajutor, am preluat o firma pentru evidenta contabila unde lucrurile sunt cam vraiste, activitatea este de import/export, iar problema e faptul ca pentru nici o factura de achizitii marfa si de vanzare marfa platile respectiv incasarile sunt ori mai mari ori mai mici decat sumele de pe facturi (si nu se compenseaza la final).
Spuneti-mi va rog in situatia in care pentru o factura de achizitie marfa se transfera mai mult decat valoarea facturii, cum inregistrez diferenta platita in plus, iar in cazul in care o pentru o factura de vanzare marfa se incaseaza mai mult decat valoarea facturii, cum inregistrez diferenta incasata in plus?
Multumesc mult.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Diferente la plati/incasari

#2 Mesaj de ganeam951 »

Fiind import/ export facturile sunt in valuta., nu? Deci diferentele dintre valoarea facturii si plata/ incasare se inregistreaza pe diferente de curs valutar.

dumiter
Mesaje: 203
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Diferente la plati/incasari

#3 Mesaj de dumiter »

Platile si incasarile sunt in euro, facturile tot in euro, deci nu sunt diferente de curs valutar.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Diferente la plati/incasari

#4 Mesaj de ganeam951 »

Adica, sa inteleg ca de exemplu au achitat mai multi euro decat era factura?
Diferentele de curs valutar apar datorita diferentelor dintre contravaloarea facturii calculata in lei la cursul valutar valabil la data facturii si contravaloarea platii/incasarii in lei calculata la cursul valutar din data incasarii.
Deci?

dumiter
Mesaje: 203
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Diferente la plati/incasari

#5 Mesaj de dumiter »

Poate nu m-am exprimat bine, la facturile de achizitii s-au achitat mai multi euro decat era factura, iar la facturile de vanzare s-au incasat mai multi euro decat valoarea facturii, alteori diferentele sunt in minus, dar per total nu se regleaza. Sunt diferente de cateva sute de euro la o factura, nu stiu sa va spun de ce e asa. Cum inregistrez diferentele achitate in plus si incasarile in plus si cele in minus ?
Multumesc mult.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Diferente la plati/incasari

#6 Mesaj de ganeam951 »

Trebuie sa gasiti solutia prin care sa aveti situatia exacta: confirmari de sold, contracte, comenzi. Sunt situatii in care , conform contract, se retine comisionul bancar si se achita mai putin.

dumiter
Mesaje: 203
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Diferente la plati/incasari

#7 Mesaj de dumiter »

O solutie nu cred ca voi gasi, pentru ca sunt tranzactii cu Kirghizstan unde lucrurile sunt "ca la piata" si nu pot primi alte clarificari. Nu e vorba de comisioane, pentru ca in cazul unor facturi incasarile sunt cu cateva sute de euro mai mari decat valoarea facturii. Ceeea ce nu stiu , e cum sa inregistrez in contabilitate.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Diferente la plati/incasari

#8 Mesaj de roncovf »

De ce nu iti creezi analitice pe 461 si 462 sau pe 4091 si 419?

Scrie răspuns