termen pastrare arhiva

Mesaj
Autor
gheorghem306
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iul 04, 2012 9:02 pm

termen pastrare arhiva

#1 Mesaj de gheorghem306 »

Buna seara ,
Am inteles ca la sfarsitul lunii mai 2023 s-au modificat termenele de pastrare a documentelor din arhiva , ma refer la documentele curente , exceptie fac Registrele , Bilanturile si dosarele de HR . Modificarea constand in diminuarea la 5 ani a termenului ce inainte era de 10 ani . Am sunat la firma "Arhivatorul " care se ocupa ,in afara de depozitare si cu distrugerea securizata a arhivei ce a ajuns la termen . De la aceasta firma , o doamna mi-a comunicat ,insistent , ca cei 5 ani se refera la documentele emise incepand cu anul 2023 , ce vor trebui pastrate ( in spatiul de arhivare pe care il detine firma lor ) pana in anul 2029 . Ca se pot distruge /toca doar documentele aferente perioadei anterioare datei de 31.12.2012 , adica se aplica tot 10 ani ca termen de pastrare ?!
Legislatia de modificare : Legea 36/2023 prin care au fost aduse modificari Legii 82/1991 cu privire la pastrarea documentelor justificative, in cazul prelucrarii automate a datelor.

Dvs. ce stiti ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: termen pastrare arhiva

#2 Mesaj de balazse »

Teoretic parca trebuia sa inregistrezi un nomenclator la Arthivele statului, unde doar de la inregistrarea unui nou nomenclator poti utiliza noile perioade.
Doamna avea dreptate, doar incepand cu actele de acum vei putea reduce perioada de arhivare, nu si retroactiv.

Scrie răspuns