Referitor la e-factura

Mesaj
Autor
hangium820
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mai 04, 2011 12:35 pm

Referitor la e-factura

#1 Mesaj de hangium820 »

Va expun mai jos situatia de fapt in care ma aflu si va rog sa interveniti cu pareri,explicatii, spre a putea sa inteleg cum pot sa rezolv problema, legat de chstiunea cu e-factura.
Eu tin contabilitatea generala, global valoric la o firma – magazin de piese auto, pe calculatorul meu de acasa.
In fiecare luna, primesc receptiile de narfa cantitativ valorice si facturile de achizitie de la furnizori, receptiile fiind editate din calculatorul de la firma.
Tot la fel primesc facturile de vanzari emise din calculatorul de la firma, pe care le inregistrez si eu global valoric la mine in calculator.
Eu inregistrez fiecare factura si receptie global valoric, fac declaratiile 300 si 394 de la mine din calculator, totul pana acum a fost ok, de 17 ani de cand lucrez cu firma.
Eu sunt inscris pe SPV pe baza certificatuui digital cu semnatura electronica.
Nu pot sa inteleg cum vom putea face trimiterea facturilor de vanzari pe e-factura, din care calculator se va face?
Deasemenea facturile de la furnizori sunt inregistrate prima data pe calculatorul de la firma de unde se emit receptiile, apoi le inregistrez si eu global valoric.
Va trebui sa mai obtina certificat digital o alta persoana ? Se poate sa apara pe SPV doua certificate digitale?
Daca se va introduce e-factura din calculatorul firmei, e vreo problema cand voi edita 300 si 394 din calculatorul meu?
Mentionez ca in fiecare luna avem cca 1800 – 2000 facturi de la cca 350 furnizori, si deasemenea se emit cca 200 facturi de la cca 100 clienti. Sunt in ceata, nu stiu cum o sa fie, dar sigur totul este o nebunie.
Va rog sa interveniti cu explicatii, daca si voi aveti o situatie similara, sau cum sa fac sa trimit mesajul meu la administratorul de program. Va multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Referitor la e-factura

#2 Mesaj de pomparaus »

S-a mai discutat pe forum acest aspect si s-a raspuns ca daca tu cel care detii tokenul generezi codul de acces in SPV, il copiezi si il transmiti la ceilalti care factureaza, astfel incat pot sa transmita si ei acele facturi in SPV prin FGO facturare

minum
Mesaje: 202
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: Referitor la e-factura

#3 Mesaj de minum »

Numai cu FGO se poate?

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Referitor la e-factura

#4 Mesaj de pascutac »

@hangium820 Pe calculatorul de la firmă se utilizează SAGA pentru recepții și facturare? Dacă da, atunci codul SPV generat în baza semnăturii tale se copiază pe calculatorul de la firmă, sau își fac și ei semnătură (pot fi mai multe semnături pentru același CUI, dar doar una pentru reprezentant legal).

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Referitor la e-factura

#5 Mesaj de stroescud »

Factura emisa de mine contine:
- chiria care este cu TVA
- utilitati care nu contin TVA
Intrebare:
trebuie pentru e-facturare sa emit doua facturi distincte, cea cu TVA si cea fara TVA
sau
emit doar o singura factura ca pana acum?

sandua147
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 16, 2021 5:29 pm

Re: Referitor la e-factura

#6 Mesaj de sandua147 »

Buna ziua !
Cand emit o factura ( pe care o voi trimite in e-factura ) trebuie neaparat ca la adaugarea produsului in Articole sa completez si codul CPV sau merge si fara acest cod ?
Multumesc frumos !

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Referitor la e-factura

#7 Mesaj de costanc757 »

sandua147 scrie: Lun Dec 11, 2023 3:19 pm Buna ziua !
Cand emit o factura ( pe care o voi trimite in e-factura ) trebuie neaparat ca la adaugarea produsului in Articole sa completez si codul CPV sau merge si fara acest cod ?
Multumesc frumos !
Si eu sunt interesata de acest raspuns. Din cate am inteles din alte raspunsuri ale colegilor de breasla trebuie codul NC pentru cei care depun D 406 (SAF-T)

sandua147
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 16, 2021 5:29 pm

Re: Referitor la e-factura

#8 Mesaj de sandua147 »

Multumesc ''costanc757'' , asteptam si alte pareri. Deocamdata nu transmit D 406.

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Referitor la e-factura

#9 Mesaj de costanc757 »

sandua147 scrie: Mar Dec 12, 2023 7:05 pm Multumesc ''costanc757'' , asteptam si alte pareri. Deocamdata nu transmit D 406.
Eu transmit de aceea sunt interesata

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Referitor la e-factura

#10 Mesaj de tomac »

Nu sunt necesare acele coduri! Le puteți trimite fără ele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandua147
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 16, 2021 5:29 pm

Re: Referitor la e-factura

#11 Mesaj de sandua147 »

tomac scrie: Joi Dec 14, 2023 6:35 pm Nu sunt necesare acele coduri! Le puteți trimite fără ele.
Multumesc frumos !!!!

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Referitor la e-factura

#12 Mesaj de costanc757 »

tomac scrie: Joi Dec 14, 2023 6:35 pm Nu sunt necesare acele coduri! Le puteți trimite fără ele.
Multumesc.

patrascua994
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 10, 2020 9:29 am

Re: Referitor la e-factura

#13 Mesaj de patrascua994 »

Cand vreau sa generez codul de acces din modulul e-factura, primesc mesajulprin care mi se cere sa inserez smart card, dar cu butonul de OK dezactivat, fiind activate doar butoanele Cancel si Detail>>. Mentionez ca detin semnatura electronica de la alfasign dispozitiv criptografic SafeNet E-token 5110. Ce pot sa fac sa activez e-factura?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Referitor la e-factura

#14 Mesaj de ganeam951 »

vizualizati aici, poate va lamuriti:
https://www.sagasoft.ro/tutoriale-video.php?id=Ok81nbCACaU

Scrie răspuns