compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat

Mesaj
Autor
antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat

#1 Mesaj de antonescus47 »

Buna ziua.
As dori sa stiu daca este obligatoriu sau nu ca societatea comerciala sa efectueze acea "compensare in bani a concediului de odihna neefectuat in decursul unui an" al unui angajat sau acest lucru ramane la alegerea angajatului? Mma refer aici la faptul ca angajatul, al carui CIM inceteaza, nu are pretentii la aceasta compensare - trebuie sa faca o declaratie pe propria raspundere in care sa mentioneze acest lucru?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat

#2 Mesaj de tomac »

Compensarea CO neefectuat este un drept al salariatului. Salariatul nu poate renunța la drepturile sale.
La fel nu poate renunța la efectuarea CO în favoarea recompensării financiare a acelui CO.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

Re: compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat

#3 Mesaj de antonescus47 »

Atunci sa punem problema altfel... cum calculez suma pentru compensare?
- angajatul are o vechime de 17 ani fara intrerupere (incepand din 2006)... fiind o firma de familie, nu si-a luat concediu niciodata
- CIM inceteaza pe 31.12.2023 pentru ca postul se desfiinteaza urmand ca ulterior firma sa-si suspende activitatea
- a fost tot timpul (in cei 17 ani) angajat cu norma intreaga cu minimul pe economie in Romania

Este o firma mica, de familie, de asta am si pus intrebarea initiala. El nu are pretentia la compensare pentru CO neefectuat, dar daca sunt obligat sa o fac, atunci as vrea macar sa imi pot face un calcul aproximativ.
Stiu ca in mod normal e problema contabilei, dar momentan are o problema de sanatate si ... ma roade chestia asta... de asta as vrea sa stiu cum calculez aceasta compensare.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat

#4 Mesaj de tomac »

Introduceți în SAGA orele de CO la care ar avea dreptul și vă calculează singur indemnizația.
Copiați suma indemnizației, puneți zero la ore CO și operați indemnizația respectivă în panoul de detalii la secțiunea "Indemnizație CO neefectuat".
Este irelevantă vechimea salariatului. Și să nu spuneți la nimeni că nu și-a luat concediu niciodată! Așa ceva este contrar oricărei logici și contrar codului muncii. Știați că acest salariat dacă vă reclamă la ITM și nu faceți dovada acordării CO puteți fi pus la plata indemnizațiilor de CO, retroactiv? Și vă luați și o amendă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns