Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

Mesaj
Autor
onetiua5
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 18, 2016 10:56 am

Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#1 Mesaj de onetiua5 »

Buna ziua! Daca incepand cu luna ianuarie 2024, salariatii cu o vechime mai mare de 2 ani vor avea un salariu brut mai mare decat cel minim pe economie, acestia mai beneficiaza de cei 200 lei neimpozabili? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#2 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#3 Mesaj de ganeam951 »

Daca salariatul cu vechime peste 24 luni nu stie sa negocieze corect salariul lui incepand cu 01.01.2024, exista riscul ca acesta sa incaseze un salariu net mai mic decat persoana angajata recent cu salariu minim pe economie si care beneficiaza de cei 200 lei neimpozabili. Firma achita dari la stat mai mari, ok, dar unde este beneficiul salariatului cu vechime peste 24 luni, in conditiile in care in urma negocierii ar incasa de exemplu un salariu egal cu alt salariat care are minim pe economie si nu are vechime in firma? Respectul fata de salariatul care lucreaza de multi ani in aceeasi societate poate fi aratat acum cu adevarat, doar printr-o negociere corecta si din care sa reiasa ca acel salariat merita mai mult, decat unul recent angajat in firma cu salariul minim pe economie. Cati patroni o sa inteleaga asta?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#4 Mesaj de stroescud »

ganeam951 scrie: Joi Dec 21, 2023 12:17 pm Daca salariatul cu vechime peste 24 luni nu stie sa negocieze corect salariul lui incepand cu 01.01.2024, exista riscul ca acesta sa incaseze un salariu net mai mic decat persoana angajata recent cu salariu minim pe economie si care beneficiaza de cei 200 lei neimpozabili. Firma achita dari la stat mai mari, ok, dar unde este beneficiul salariatului cu vechime peste 24 luni, in conditiile in care in urma negocierii ar incasa de exemplu un salariu egal cu alt salariat care are minim pe economie si nu are vechime in firma? Respectul fata de salariatul care lucreaza de multi ani in aceeasi societate poate fi aratat acum cu adevarat, doar printr-o negociere corecta si din care sa reiasa ca acel salariat merita mai mult, decat unul recent angajat in firma cu salariul minim pe economie. Cati patroni o sa inteleaga asta?
In oug 130 exista sintagma "poate",
deci se poate acorda tuturor salariatilor, prin" bunavointa" patronatului
acea marire de salariu minim chiar si acelor angajati cu o vechime mai mica de 24 de luni pe salriu minim.
Eu asa i-am "rezolvat" pe toti patronii cu care colaborez.

gogoasaa
Mesaje: 28
Membru din: Vin Feb 19, 2016 9:19 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#5 Mesaj de gogoasaa »

De ce in statul pt.01.2024 nu apar cei 200 lei scutiti de contributii la cei cu salariu minim pe economie ? si nici nu-mi da voie sa modific.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#6 Mesaj de tomac »

Pentru că nu este actualizat momentan.
Scutirea s-a prelungit abia în 15 decembrie anul ăsta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#7 Mesaj de stroescud »

tomac scrie: Sâm Dec 30, 2023 2:39 pm Pentru că nu este actualizat momentan.
Scutirea s-a prelungit abia în 15 decembrie anul ăsta.
In luna ianuarie, pana pe 25 lucram luna decembrie 2023.
Si salarii si D112.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#8 Mesaj de cunam917 »

cine a zis? in luna ianuarie lucram ianuarie! sunt unele firme care dau salariile in luna !!!!!!

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#9 Mesaj de nitah »

Si la Constructii ,e obligatoriu de majorat ,sal minim ? 4582 Ron ?
Multumesc

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#10 Mesaj de cunam917 »

da nitah, din noiembrie chiar

ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#11 Mesaj de ferenta192 »

cunam917 scrie: Mie Ian 03, 2024 12:10 pm cine a zis? in luna ianuarie lucram ianuarie! sunt unele firme care dau salariile in luna !!!!!!
Pana la actualizarea programului, precum si a D112, pentru a impaca oarecum pe toata lumea, adica si pe salariati, dar sa intocmim si sa prelucram si noi corect documentele, exista posibilitatea legala sa le dati un avans in ianuarie, pentru luna ianuarie 2023. :)
Doar o parere...
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#12 Mesaj de tomac »

S-a actualizat deja în program această situație așa că e suficient să refaceți actualizarea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#13 Mesaj de stroer1948 »

cunam917 scrie: Mie Ian 03, 2024 1:17 pm da nitah, din noiembrie chiar
Cred ca se referea la cazul in care unui salariat din domeniul constructiilor, cu o vechime mai mare de 24 de luni, trebuie sa i se mărească salariul peste cel minim, incepand cu 1 ianuarie.
Eu spun ca nu trebuie, pt ca se refera la salariul minim brut pe tara, nu si la cel pe diferite sectoare.
Articolul 164
(1) Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, corespunzător programului normal de muncă.

(2^1) Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată stabilit în condițiile alin. (1) poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maxim 24 de luni, de la momentul încheierii contractului individual de muncă. După expirarea perioadei respective, acesta va fi plătit cu un salariu de bază superior salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#14 Mesaj de pomparaus »

stroer: spui gresit, pt.ca in constructii salariul minim brut garantat in plata este de 4582 lei: deci si pt.cei cu vechime mai mare de 2 ani in constructii trebuie sa li se majoreze salariul.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#15 Mesaj de stroescud »

pomparaus scrie: Vin Ian 05, 2024 9:34 am stroer: spui gresit, pt.ca in constructii salariul minim brut garantat in plata este de 4582 lei: deci si pt.cei cu vechime mai mare de 2 ani in constructii trebuie sa li se majoreze salariul.
DE acord!
In orice domeniu, daca angajatul are 24 de luni pe salariu minim esti obligat sa i-l majorezi,
iar unii salariati au dreptul chiar sa-si negocieze marirea.

Scrie răspuns